Ani Kilo Kaybının Nedenleri Nelerdir? Neye İşarettir?

Ani kilo kaybı çoğu zaman önemsenmeyen ve hatta dikkat edilmeyen, kişinin ani olarak iştahının kesildiğine dair inancı ile bağlantılı bir durumdur. Çoğu kişi kilo vermeye dair büyük bir arzu duymaktadır. Dışarıdan fit bir görüntü yakalamayı sağlayan bu önemli detay, çok kilolu kişiler için büyük önem arz etmektedir. Çünkü kilosu fazla olan kişilerde karaciğer yağlanması, şeker, kolesterol, tansiyon sorunları, kalp damar hastalıkları ve daha pek çok sorunun görülme ihtimali daha yüksektir.

Ani kilo kaybı çoğu zaman önemsenmeye değer olmayan bir durum olarak algılanır. Özellikle yüksek kilolardan bir anda düşen kişiler için sevindirici bir haber dahi olabilir. Ancak bu durum bilinçli değilse, kişi bilinçsizce aniden kilo kaybetmişse ya da kaybediyorsa, mutlaka bir uzmana başvurmak gerekmektedir. Durumun ne olduğu, neyden kaynaklandığı anlaşılmalıdır. Vücudumuzdaki organlar bir entegrasyon içerisindedir ve ani kilo kaybı, çok önemli hastalıkların belirtileri arasında yer alabilir.

Ani Kilo Kaybı Nasıl Oluşur?

Ani kilo kaybı kişi hiçbir diyet yapmadığı ya da bilinçli olarak beslenme düzeninde değişiklikler oluşturmadığı halde, kişinin birdenbire kilo kaybetmesine verilen addır. Kişi sağlıklı beslenmeye geçmez ya da kilo vermek için ağır ve sağlıksız dahi olsa diyetler uygulamaz ancak bir anda iştahı kapanır ve kilo vermeye başlar. Bu durum çoğu zaman önemsenmez, kişi ancak birkaç ay sonunda iyice zayıfladığında, yemek yemek istediği ancak yiyemediği durumlarda fark edilmeye başlar. Fakat bu farkındalık bazı durumları önceden teşhis etmek için geç kalınmış bir farkındalık olabilmektedir.

Kişi bir ayda 3 kilodan daha fazla kilo kaybetmişse ve bu durum birkaç aydır üst üste devam ediyorsa, ancak kişi bunu sağlamak için herhangi bir diyet programı uygulamıyorsa, ani kilo kaybı oluşuyor demektir. Özellikle son bir yıl içerisinde, ağırlığının yüzde 10’nu ve daha fazlası düzeyinde kilo kaybı yaşamış olan, ancak bunu hiçbir diyet ya da spor programına dayandırmayan, kilo kaybı kendi kendine gelişen kişilerde ani kilo kaybı yaşanıyor demektir.

Ani Kilo Kaybı Neden Oluşur?

Ani kilo kaybı çeşitli hastalıkların habercisi olabilen durumlar arasında yer almaktadır. Her kilo kaybı tehlikeli durumlar oluşturacak diye bir şey yoktur. Ancak kişi kendiliğinden kilo kaybediyorsa, mutlaka bir uzmana başvurup bunun nedenini araştırmalıdır. Özellikle herhangi bir hastalığı olmadığı halde kilo kaybeden biri varsa, altında gizli bir hastalığın yatıp yatmadığını araştırması üzere bir hastaneden yardım almalıdır. Bu sayede, bazı rahatsızlıklar erken teşhis edilebilecek ve kişi erken tedaviye başlama imkanına sahip olacaktır.

Ani kilo kaybı psikolojik nedenlerle bağlantılı bir durum da olabilmektedir. Örneğin ilk defa aşık olmuş bir genç, yemeden içmeden kesilerek bilinçsiz kilo verebilir. Buna ek olarak yas, kayıp, kriz, aile içi şiddet, istismar, ihmal ve daha pek çok durum da bu durumu oluşturabilen etkenler arasında yer almaktadır. Fiziksel tüm müdahaleler yapıldığı halde herhangi bir çözüm bulunamamışsa, kişinin mutlaka bir psikologtan yardım alması gerekmektedir. Psikolog özellikle anoreksiya nervoza, bulimia nervoza gibi yeme bozuklukları söz konusuysa, kişilere yardımcı olacaktır. Unutulmamalıdır ki, bu hastalıklar da hayati tehlikeler oluşturabilmektedir.

Ani Kilo Kaybının Fiziksel Oluşum Nedenleri

 • Hipertroid, şeker hastalığı gibi hastalıklar,
 • Kanser hastalıkları,
 • Kalp yetmezliği,
 • Kronik obstrüktif akciğer hastalığı,
 • Kronik böbrek yetmezliği,
 • Böbrek üstü bezinin yetersiz çalışması,
 • Bulimia nervoza,
 • Anoreksiya nervoza,

gibi rahatsızlıklar ani kilo kaybının oluşumuna sebebiyet verebilir. Birçoğu ciddi problemler ortaya çıkarabilen ve hayatı tehdit edebilen bu hastalıklarla ilgili, kişilerin ilgili uzmandan mutlaka destek alıyor olmaları gerekmektedir.

Ani Kilo Kaybı İle İlgili Olarak Kişilerin Ne Zaman Bir Uzmana Başvurmaları Gerekir?

Ani kilo kaybı ile ilgili olarak, kişilerin her ne olursa olsun bir uzmana başvurmaları gereklidir. Ancak bu soruna ek olarak aşağıdaki belirtiler de görülüyorsa, kişinin acilen ilgili hekime gitmesi gerekmektedir.

 • Nefes darlığı, çarpıntı gibi durumlar mevcutsa,
 • Ağza acı su gelmesi, mide yanması görülüyorsa,
 • Sık idrara çıkma, karın ağrısı gibi problemler varsa,
 • İshal, kabızlık, halsizlik gibi durumlar söz konusuysa,
 • Kas ağrıları, terleme, aşırı sinirlilik, sıcağa karşı tahammülsüzlük varsa,

kişilerin mutlaka bir dahiliye uzmanına başvurmaları gerekmektedir.

Bunların dışında;

 • Ani kilo kaybına eşlik eden depresif ruh hali, mutsuzluk, huzursuzluk varsa,
 • Kişi bir yandan aşırı yiyor, bir yandan kusuyorsa,
 • Kişi hiçbir şey yemiyor, yeme fikrinden dahi kaçıyor, yemeklere büyük özlem duyduğu halde kendini cezalandırıyorsa,
 • Kişi yemek yediği için bağırsak çalıştırıcı ilaçlar ya da bitkiler kullanıyor (sinameki, müshil) ve yediklerini bir şekilde çıkarıyorsa,

mutlaka bir psikologtan yardım almalıdır. Psikolog eğer durumu çözmek üzere ilaç kullanımını tavsiye ediyorsa, bir psikiyatri uzmanına yönlendirme sağlayacaktır.

Ani Kilo Kaybı Tehlikeli Midir?

Ani kilo kaybı çoğu zaman tehlikeli durumlar ortaya çıkarmaz. Ancak nadiren de olsa, tehlikeli durumlar ortaya çıkarabildiğini unutmamak gerekir. Eğer ki kişinin bilinen bir hastalığı yoksa, verdiği kiloları herhangi bir nedene bağlayamıyorsa, bu durum tehlikeli olabilmektedir. Ancak zaman zaman bu durum ruh hali değişiklikleri kaynaklı da olabilmektedir. Örneğin bir ayrılık ya da yeni bir aşk, kişilerin kilo kaybetmesine neden olabilir. Bu durumlar genellikle geçici kilo kayıplarını beraberinde getirdiğinden tehlikeli değildir. Ancak kişinin durumun sıkı takipçisi olması gerekir.

Çölyak hastalığı, aşırı aktif tiroid, depresyon, diyabet, yetersiz beslenme, romatoid artrit, pankreatit ve kanser gibi önemli rahatsızlıklar, ani kilo kaybına neden olabilir. Dolayısıyla kişiler ani kilo kaybına eşlik eden belirtileri de önemsemeli ve buna göre bir uzmana başvurmalıdır. Kişilerin yaşadıkları bu sorunun, çeşitli problemler açığa çıkarabileceğini unutmamak gerekir. Kilo kaybı güzel ve sağlıklı gelse de, zaman zaman problem oluşturabilir. Bu noktada kişilerin acilen tedavi olması şarttır.

Ani Kilo Kaybı Tedavisi

Ani kilo kaybı tedavisi, kişilerin bu durumun altında yatan ana sebebin bulunması sonucunda yapılmaktadır. Ani kilo kaybını oluşturan sebepler üzerinde detaylı bir araştırma yapılır. Varsa kişinin hastalığı teşhis edilir. Bu hastalığa uygun çözümler sağlanarak, kilo kaybı tedavi edilir. Ancak herhangi bir neden bulunamamışsa ve kişi kilo kaybetmeye devam ediyorsa, kişiye özel diyet programları sağlanarak da kilo alımı oluşabilir. Genellikle ani kilo kaybının altında yatan ana sebep ya da aşırı aktif tiroid olmakta ya da kanser rahatsızlıklarından meydana gelmektedir.

Ani kilo kaybı tedavisi için, uzman hekim ilaçlarla tedavi sağlayacaktır. Kişinin rahatsızlığına göre ilaç tedavisi, doğal tedaviler önerecektir. Kanser gibi durumlar söz konusuysa, ışın tedavisi, cerrahi müdahale ya da kemoterapi gibi yöntemlerden de faydalanılmaktadır. Buna ek olarak kilo kaybı çok yoğunsa, altında herhangi bir neden yatmıyorsa ve kişi bundan rahatsızsa, bir diyetisyen ve bir psikolog ile de süreç yönetilebilmektedir. Kişilerin ilk etapta bir dahiliye uzmanına başvurarak gerekli testleri yaptırıyor olmaları, hangi uzmana yönleneceklerinin bulunmasında etkin rol oynayacaktır. Kişiler ani kilo kaybını fark eder etmez bir uzmana başvururlarsa, bu durum kısa sürede etkili sonuçlar almalarına yardımcı olacaktır. Erken teşhis ve doğru tedavi ile, hastalıkların üstesinden gelmek daha kolaydır.