Ayakta Deri Soyulması Nedenleri ve Tedavisi

Günümüzde en yaygın karşılaşılan problemler arasında yer alan ayakta deri soyulması, oldukça rahatsız edici ve günlük rutini aksatıcı durumlardan bir tanesidir. Ayakta deri soyulması parmaklarda, topuklarda, ayak tabanında meydana gelebilmektedir. Her birinin birbirinden farklı sonuçlar doğuruyor olması ve kişiyi ciddi düzeyde zorlaması, endişe vericidir. Özellikle çatlaklara bağlı olarak oluşan soyulmalar, çok can yakıcı bir hal alabilmektedir. Kişinin görüntü anlamında ayaklarını beğenmemesine neden olabilen bu durum, günlük rutini aksatıcı bir problemdir.

Ayakta deri soyulması çoğu zaman önemsenmeyen ve dikkate alınmayan durumlar arasındadır. Oysa ki kişi bir cildiye uzmanıyla görüşerek, ayaklarındaki bu soruna çare bulabilecektir. Hem ayaklarında oluşan kötü görüntü son bulacak, hem de kişi çektiği ağrılardan kurtulacaktır.

Tedavi edilmemesi durumun daha da ilerlemesine neden olabilmektedir. Ayrıca bazı soyulmalar çeşitli hastalıkların da habercileri olabilmektedir. Bu doğrultuda kişilerin, doğru ve etkili yöntemlerden faydalandığı halde, çatlağa bağlı olmayan ve uzun süre geçmeyen soyulma problemleri mevcutsa bir uzmandan destek almaları gerekecektir.

Ayakta deri soyulması problemi için, kişilerin evde alabilecekleri bazı önlemlerin olduğuna ayrıca değinmekte fayda olacaktır. Bunun yanı sıra kişiler dilerlerse, çeşitli yöntemleri deneyerek tedavi kapsamında da bazı şeyler yapabilecektir. Bu doğrultuda kişilerin, doğru bilgiler almaları, denedikleri tüm yöntemlere rağmen geçmeyen bir soyulma problemleri olmaları halinde, ayaklarına detaylı bir şekilde baktırmaları gerekmektedir.

Ayakta Deri Soyulması Neden Olur?

Ayakta deri soyulması pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilecek durumlar arasında yer almaktadır. Kişinin yaşam tarzı, cilt yapısı ve çeşitli rahatsızlıklar bu durumlara neden olabilmektedir. Durumun net bir şekilde anlaşılamayan bir nedeni varsa, bir doktora başvurmak en doğru seçenektir. Ancak kişi durumun neyden kaynaklı olduğunu az çok biliyorsa ya da daha önce yaptırdığı kontrollerde bir neden saptanmışsa, tedavi olarak evdeki kaynaklar değerlendirilebilir.

Mantar Enfeksiyonu

Ayakta deri soyulmasının en yaygın nedenleri arasında gösterilebilecek bir durum olan mantar enfeksiyonu, kaşıntıya, kızarıklığa ve özellikle ayak parmakları arasında soyulmalara neden olabilmektedir. Kişilerin tedavi için bir doktordan ya da eczacıdan yardım almaları önemlidir. Çünkü mantar kendi kendine geçen bir durum olmadığı gibi, sıçrayabilen de bir rahatsızlıktır. Uzun vadede çeşitli sorunlar meydana getirebilir, bir ayakta başlayan sorun diğer ayağa geçebilir ve zamanla eller başta olmak üzere vücudun farklı kısımlarına yayılabilir.

Cilt kuruluğu

Kişilerin düzenli olarak ayaklarını nemlendirmeleri ve hava almasını sağlamak adına ayaklarına fırsat vermeleri gerekmektedir. Ayaklarının günde en az bir saat açık kalmasını sağlamak ve yatarken çorapla uyumamak çok önemlidir. Cilt kuruluğu özellikle kış aylarında soğukla da birleşince, soyulmalara neden olabilmektedir. Dolayısıyla kişilerin önlem amaçlı ayaklarını nemlendirmeleri, havalandırmaları ve mümkünse bitkisel yağlar kullanmaları doğru bir seçenek olabilir. Bunun yanı sıra, kişiler ayaklarını çok sıcak ve çok soğuk sudan uzak tutmalıdır. Cilt kuruluğuna neden olabilecek iç etmenlerin de olabileceği unutulmamalı, uzun süre devam eden problemlerin olması durumunda, kişilerin bir uzmandan yardım almaları gerekmektedir. Cilt kuruluğuna bağlı gelişen ayak soyulması problemi, nemlendiriciler ve farklı ilaçlar aracılığıyla tedavi edilmektedir.

Egzama

Egzama en yaygın görülen cilt sorunlarından bir tanesidir. Ayakta deri soyulması egzama dolayısıyla oluşabilmektedir. Egzama döküntü, kızarıklık, kaşıntı, beyaz lekeler, kabarcıklar, ağrılı kızarıklıklar ve kuruluk oluşturabilen faktörler arasındadır. Bunun yanı sıra ayak genelinde soyulmalara sebebiyet verebileceğini unutmamakta fayda vardır. Egzama tedavisi zor olan ve tekrarlayabilen bir rahatsızlık olması dolayısıyla, ancak doktor kontrolünde ortadan kaldırılmaktadır.

Az Su İçmek

Vücutta dehidrasyona sebebiyet verebilen durumlar arasında yer alan az su içme problemi, cildin çeşitli bölgelerinde kuruluk ve soyulma problemlerine neden olabilmektedir. Kişilerin bu doğrultuda günlük gerekli su miktarını karşılamaları çok önemlidir. Günde en az 2 litre su içmek, ciltteki kuruluk problemini ortadan kaldırmaya yardımcıdır, cildi nemlendirir. Bu sayede ayakta görülen soyulmalarda da ciddi bir rahatlama meydana gelecektir.

Sedef Hastalığı

Sedef hastalığı cilt hastalıkları arasında en zorlayıcı olanlardan bir tanesidir. Cildin ciddi düzeyde zarar görmesine neden olabilen bu hastalık, vücudun çeşitli bölümlerinde oluşabilmektedir. Dolayısıyla kişilerin bu hastalığı kontrol altına almak ve vücuduna verdiği zararı hafifletmek üzere bir uzmandan yardım alması çok önemlidir. Ayakta soyulmalara da neden olabilecek bu rahatsızlık, sıçrayabilmektedir.

Atlet Ayağı

En bulaşıcı mantar çeşitlerinden biri olan mantar ayağı, ortak kullanılan alanlarda (özellikle duş veya tuvalette), ayağın ıslak zemin ile teması üzere gerçekleşmektedir. Kişilerin bu doğrultuda kesinlikle çıplak ayakla ıslak zemine temas etmemeleri gerekir. Bir ayaktan diğerine bulaşma hızı oldukça yüksektir. Çok rahatsızlık verici bir hastalık olduğu unutulmamalıdır. Ciddi düzeyde kaşıntı meydana getirebilmektedir. Atlet ayağı sendromu, ayakta kaşıntı, kabarma ve soyulma meydana getirebilir. Yayılmadan önlemini almak üzere bir doktora başvurmak önem arz etmektedir.

Şeker Hastalığı

Şeker hastalığı kan akışını yavaşlatan ve kişinin sağlığına ciddi zarar verebilen hastalıklar arasındadır. Ayakta deri soyulması probleminin nedenleri arasında yer alan bu rahatsızlık, ayakların ciddi düzeyde zarar görebilmesine sebebiyet verebilmektedir. Dolayısıyla kişilerde ayak soyulması, deride rengin açılması gibi çeşitli sorunlar oluşturabilir. Kişilerin bu anlamda şeker için verilen diyete uygun bir yaşam sürmelerinin büyük öneminin olduğunun altını çizmekte fayda olacaktır.

Ayakta Deri Soyulması Nasıl Geçer? Ayakta Deri Soyulması Tedavisi

Ayakta deri soyulması nadiren de olsa ciddi hastalıkların habercisi olabilmektedir. Dolayısıyla kişilerin sorun başladığı ilk andan itibaren bir uzmandan destek almaları gerekmektedir. Bu durum problemin daha hızlı bir şekilde ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır. Doktor tedavi için uygun olan gereklilikleri sunacaktır. Kişilerin aceleci davranmaları önem arz etmektedir, bu durumun, soyulmanın nedeninin yayılmacı bir hastalık olması durumunda, kişinin hayat rutinin daha fazla etkilenmeden durumun çözülmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca soyulmanın diğer bölgelere sıçramasının da önü kesilmiş olacağından, bu durum önem arz etmektedir.

Ayakta Deri Soyulması Evde Nasıl Geçer?

Kişi bir doktora gitmek yerine, evde durumu tedavi etmeyi denemek istiyorsa, çeşitli bitkisel çözümler ve soyulmanın oluşmaması adına alınacak önlemler ile durumdan kurtulabilir. Özellikle daha önce başka bir durum dolayısıyla ayakta deri soyulması tanısı almış kişilerin, her zaman bir doktora gitmelerine de gerek olmamaktadır. Kişiler evdeki çözüm yöntemlerini deneyerek, durumdan kurtulabilmektedir.

Evde tüm yöntemler denendiği halde, ayakta deri soyulması hala geçmiyorsa, kişinin bir uzmandan yardım alması gerektiğini vurgulamakta fayda olacaktır. Aksi takdirde beklenmeyen durumlar gelişebilir ve kişi onu yakından ilgilendiren bir durumun ortadan kalkabilmesi adına bir uzmana başvurarak, içi daha rahat hareket edebilir. Bu sorun şekere ya da farklı bir rahatsızlığa bağlı olarak ortaya çıkmışsa, kişinin erken tedavi olması önemlidir.

Ayakta Deri Soyulması İçin Doğal Yöntemler

  • Her gün ayaklara nemlendirici bir krem ya da vazelin uygulamak, ayağın kuruluğunu alacak, soyulma problemini ortadan kaldıracaktır. Ayrıca durumu önlemek adına da ciddi bir fark yaratacaktır.
  • Günde en az 8-10 bardak su içmek, dehidrasyonu engelleyecek ve vücudun su ihtiyacının karşılanmasını sağlayacaktır. Bu durum uzun vadede cildi nemli tutmakta ve yaşlanmayı engellemektedir.
  • Küçük bir leğene su konulup, günde 10 dakika ılık su içerisinde ayakları bekletmek, ayaklara kaybettiği nemi kazandırabilir. Ayrıca bu yöntemin kaşıntılarak çok iyi geldiği de bilinmektedir. Özellikle ayaklarındaki soyulma kaşıntıyla desteklenen kişiler bu çözüm yoluna başvurabilir. Ayaklarında mantar olan kişiler için de doğru ve ideal seçenektir.
  • Zeytinyağı hemen hemen her şeye iyi gelmekte ve kişinin sağlığına sağlık katmaktadır. Ayağın kaybettiği nemi kazanması ve kuruluk sorunundan kurtulabilmesi adına, günde bir kere ayaklar zeytinyağı ile ovulabilir. Bu durum ayaklardaki tüm problemleri ortadan kaldıracağından doğru ve etkili bir seçenektir.
  • Vicks ve vazelin gibi seçenekler, ayakların tekrar nemlenmesine yardımcı olmaktadır. Dolayısıyla kişilerin ayaklarda deri soyulması problemi için tercih edebilecekleri en doğru seçenekler arasındadır. Ayaklara bilinen bir zararının olmaması, ayakları nemlendirmek üzere günde bir kere kullanılmasını doğru kılmıştır.
  • Aloe vera jel neredeyse her şeye iyi gelen, bütün cilt problemlerinde tercih edilen seçenekler arasındadır. Dolayısıyla kişiler ayaklarındaki soyulma problemini yenmek adına, ayaklarını aloe vera jel ile besleyebilir. Bu durum ayakların kurumasını engelleyecek, ayakları egzama gibi rahatsız edici durumlardan koruyacaktır.
  • Gül suyu yüze dahi gönül rahatlığıyla uygulanabilen ürünler arasındadır. Dolayısıyla kişi ayaklarını nemlendirmek adına bu ürünün sunduğu mucizeyi değerlendirebilme şansına sahip olacaktır. Ayaklarına kaybettiği nemi kazandırma şansı olacaktır.