Dansite Nedir? Yüksekliği ve Düşüklüğü Ne Anlama Gelir?

Halk arasında çok sık adı duyulmaya başlanan durumlardan bir tanesi olan dansite, diğer bir adıyla SG, bir nevi idrar ve su oranını gösteren değerdir. Belirli ölçekte normal dansite değerinin üzerine çıkıldığında ya da altına düşüldüğünde çeşitli durumlar meydana gelebilir. Kişilerin dikkatli olması gereken durumların habercisi olabilir ya da önemli bir hastalık hakkında da bilgi verebilir. Dolayısıyla kişilerin düzenli olarak ölçüm yaptırmaları ve bu değerleri ciddiye almaları gerekmektedir.

Dansite ciddiye alınması gereken bir durumdur. Vücudun su oranını ölçen bir değer gibi düşünülebilir. Diyabet, böbrekler ve idrar yolları ile ilgili bilgi vermektedir. Tansiyon, şeker ya da kolesterol gibi düşünülebilir. Fazlalığı ya da eksikliği kişide sorunların oluşmasına neden olabilen bir durumdur. Dolayısıyla kişilerin, bununla ilgili bir sıkıntı yaşamak adına bu değeri dengede tutacak hamleler yapmaları gerekir. Kişi nasıl ki kolesterol ya da şeker hastası olduğunda, belirli bir beslenme düzenine uyuyorsa, bununla ilgili olarak da belirli bir beslenme düzenine uyum sağlaması gerekmektedir. Aksi takdirde beklemeyen, ciddi durumların oluşabileceğini unutmamak önemlidir.
Dansite Nedir?

Dansitenin kelime anlamı, yoğunluk, kalınlık ve sıklık olarak tabir edilmektedir. Tıpta SG kısaltmasıyla tanınan dansite, idrar tahlillerinde çıkmakta, vücudun genel durumu ile ilgili bilgi vermektedir. İdrar testlerindeki SG değeri, idrarın dansitesi ile ilgili bilgi vermektedir. İdrar yoğunluğunun su yoğunluğu ile kıyaslanması sonrasında ortaya çıkan değer olduğunu söylemek mümkündür. Herkeste olması gereken, belirli bir dansite değeri mevcuttur. Bu değerin stabil kalması büyük bir öneme sahiptir. Yüksekliği ya da düşüklüğü durumunda, kişilerin dikkatli olması gerekmektedir.

Dansite değerinin normalde olması gereken değer, 1002-1020 şeklindedir. Kişilerin bu değerin yükseldiğini ya da düştüğünü anlamaları için, illa ki ölçüm yaptırmasına gerek olmamaktadır. İki durumun da ayrı belirtileri olduğunu unutmamak önemlidir. Bu belirtileri gösteren kişilerin mutlaka bir uzmana başvurmaları gerekmektedir. Uzun vadede ciddi durumlar oluşturabilen dansite sorunu, kişilerin önemsemesi ve ihmal etmemesi gereken durumlar arasında yer almaktadır.

Densite Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

Densite yüksekliği bazı rahatsızlıkların sorunu olabilmektedir. Dolayısıyla kişilerin bu durumu takip etmeleri önem arz etmektedir. İdrarda densite yüksekliği kişinin çok fazla su içmediğinin direkt belirtisi olabilmektedir. Bunun yanı sıra vücudun çok fazla su kaybettiğine dair de belirti sağlayabilmektedir. Dolayısıyla kişilerin direkt belirtileri taşıyor olmaları halinde, mutlaka bir tahlil yaptırmaları gerekecektir.

İdrarda densite yüksekliği mevcutsa, kişilerin idrarlarının rengini ve koyuluğunu takip etmeleri önemlidir. Kişi böyle bir tanı almışsa ve idrarda koyu renk görülüyorsa, kişinin susuz kaldığı görülüyor olabilir. Böbreklerin yeterince düzgün çalışmaması kaynaklı densite yüksekliği de oluşabilmektedir. Kişiler aşağıdaki belirtileri sağlıyorlarsa, mutlaka bir uzmandan destek almalı ve idrardaki değerlerinin ölçümünü yaptırmalıdır.

Densite Yüksekliği Belirtileri

 • Hipovolemik şok olarak da bilinen donukluk durumu,
 • Şiddetli yanıkların oluşumu,
 • İshal, kusma, terleme gibi nedenlerle ortaya çıkan aşırı su kaybı (hidratasyon),
 • İç ya da dış kanama dolayısıyla fazla su kaybının oluşumu,
 • Diyabet ya da idrarda fazladan glikozun bulunması,
 • Böbrek yetmezliği,
 • Kalp yetmezliği,
 • Böbrek damarlarında daralma oluşumu,
 • Hepatorenal sendrom oluşması,
 • Böbrek enfeksiyonlarının meydana gelmesi,
 • Sodyum seviyesinin düşük ya da yüksek olması,

gibi belirtiler yüksek densite belirtisidir. Kişilerin zaman kaybetmeden bir uzmana başvurmaları ve bununla ilgili destek almaları gerekir. Uzun vadede ciddi sorunlar ortaya çıkarabilen bu sorunun, kişiye ciddi etkileri olabileceğini unutmamak önem arz etmektedir.

Densite Yüksekliği Hangi Hastalıklara Neden Olur?

 • Böbrek yetmezliği ve börek iltihapları,
 • Felç,
 • Boğulma hissi,
 • Üst idrar yolu enfeksiyonu,
 • Kötü huylu yüksek tansiyon,
 • Kalp yetmezliği,

Wolfram sendromu gibi durumlar densite yüksekliğine bağlı oluşabilmektedir. Dolayısıyla kişilerin yukarıdaki belirtileri fark etmeleri halinde, acilen bir uzmandan destek almaları gerekmektedir.

Densite Yüksekliği Nasıl Tedavi Edilir?

Densite yüksekliği çok ciddi bir sorundur ve uzun vadede çok ciddi sorunların oluşmasına sebebiyet verebilir. Dolayısıyla bu sorunu yaşayan kişilerin şekerli gıdalardan kesinlikle uzak durmaları gerekmektedir. Özellikle asitli içecekler, içinde yoğun şeker bulunan sebze ve meyveler, badem, yer fıstığı ve alkol gibi besinlerin tüketilmesi tehlikelidir. Kişilerin çok iyi bir beslenme düzeni oluşturmaları ve bu düzene uyum sağlamaları gerekmektedir. Aksi takdirde uzun vadede ciddi sorunların oluşabileceğini unutmamak gerekir. Kişiler yukarıda sayılan hastalıklara yakalanmamak adına, daha ilk fark ettikleri anda bir uzmana başvurarak daha etkili sonuçlar alabilmektedir. Aksi takdirde tedavi için daha uzun bir zamanı hastanede geçirmeleri gerekebilir.

Densite Düşüklüğü Ne Anlama Gelir?

Densite düşüklüğü nadir görülen durumlar arasında yer alsa da, kişilerin ciddiye almaları gereken önemli sorunlardan bir tanesidir. Dolayısıyla kişilerin aşağıdaki belirtileri yaşıyor olması halinde de, mutlaka bir uzmandan destek almaları gerekmektedir. Vücuttaki su miktarının fazla olması kaynaklı ortaya çıkan bu problem, günümüz toplumunda su içmenin sürekli olarak unutulduğu düşünüldüğünde çok yaygın rastlanan bir durum olmamaktadır. Ancak zaman zaman kişilerin fazladan su alımları da olabilmektedir.

Densite düşüklüğü bir kerelik suyu fazla kaçırma dolayısıyla oluşacak bir problem değildir. Dolayısıyla kişilerin bununla ilgili bir kaygı yaşamalarına gerek yoktur. Bu sorun ancak düzenli olarak yoğun su tüketimi kaynaklı oluşabilmektedir. Vücuttaki ya da kandaki su miktarının yükselmesi sonucu bu durum ortaya çıkabilir. Dansite ölçümü vücudun suya ihtiyacı olup olmadığını gösteren değerdir. Dansite değerlerinin normalin altına düşmesi, börek ve idrar sorunları ve diyabet gibi durumları oluşturabilmektedir. Bu tarz ciddi sağlık problemleri, uzun vadede insan yaşamına zarar verebilmektedir. Dolayısıyla kişilerin bu konularda mutlaka dikkatli olması gerkemektedir.

Densite Düşüklüğü Belirtileri

 • Bulantı,
 • İshal,
 • Açık renkte idrar,
 • Kusma,
 • Açık renkte idrar,
 • İdrar yolu enfeksiyonları,
 • Sık idrara çıkma,
 • Böbrekte ağrı gibi belirtileri olan kişilerin, acilen idrardaki densite değerlerini ölçtürmeleri gerekmektedir.

Densite Düşüklüğü Hangi Hastalıklara Neden Olur?

 • Densite düşüklüğü;
 • Şekersiz diyabet
 • Böbrek yetmezliği,
 • İnterstisyel nefrit,
 • Glomerülonefrit,
 • Pyelonefrit

gibi hastalıklara neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra, aşırı sıvı alımı, yüksek tansiyon ve kafa içi basıncın yükselmesi de bu sorunu oluşturabilmektedir. Kişilerin bu konuda dikkatli olmaları gerekmektedir.

Densite Düşüklüğü Nasıl Tedavi Edilir?

Densite düşüklüğü yaşayan kişilerin kırmızı et, tahıl, yumurta ve mürdüm eriği gibi besinleri tüketmeleri onlara yardımcı olacaktır. Ancak bunlar tek başına yeterli değildir. Kişilerin ilgili belirtileri görmeleri halinde, mutlaka bir uzmandan destek almaları gerekir. Aksi takdirde uzun vadede bu rahatsızlıklar ciddi sorunlar ortaya çıkarabilmektedir. Kişilerin aşırı sıvı tüketimini durdurmaları ve vücuda yetecek kadar sıvı almaları gerekir. Fazladan su vücuttaki sodyum oranını düşürebilmektedir. Bunun yanı sıra, bu durum su zehirlenmesi gibi durumlar da açığa çıkarabilir. Kişilerin vücuda yetecek kadar su içmeleri, daha fazla suyu tüketmemeleri önem arz etmektedir. Bunun yanı sıra kişilerin durumu fark eder etmez mutlaka bir uzmana başvurmaları gerekmektedir. Aksi takdirde çok ciddi sorunlar oluşabilir ve kişilerin tedavi için çok daha uzun bir zamanı hastanede geçirmeleri gerekebilir. Erken teşhiş, tedavinin daha hızlı ve etkili olmasına katkı sağlayacaktır. Dolayısıyla kişilerin hızlı davranmaları önem arz etmektedir.