Dudaklarda Kararma ve Morarma Neden Olur? Nasıl Geçer?

Günümüzde yaygın rastlanan durumlar arasında yer alan dudaklarda kararma ve morarma, çok fazla nedene bağlı olarak oluşabilmektedir. Özellikle kış aylarında hemen herkesin başına gelebilen bu problem, yaz aylarında da bazı kişilerde görünebilir.

Dudakların renginin değişmesi ve cilt tonuna bağlı değişkenlik göstermekle birlikte, morarma ya da kararma olarak kendini göstermesi ile karakterize bir durumdur. Çoğu zaman önemsenmemekte ve normal geçici olduğuna dair düşünceler meydana getirmektedir. Kişiler genellikle yalnızca bu şikayet dolayısıyla doktora başvurmaktan çekinmektedir.

Dudaklarda kararma ve morarma, özellikle kış aylarında normal bir durum olsa da, birkaç günden daha uzun süredir devam ediyorsa mutlaka bir uzmana başvurmak gerekmektedir. Bazı rahatsızlıklar kendini vücudun farklı bölgelerinde hissettirebilir. Tıpkı tırnaklarda sararmanın ciddiye alınması gerektiği gibi, bu tür ufak detaylar da büyük öneme sahiptir. Bu doğrultuda kişilerin kendilerini ve vücutlarını takip ediyor olmaları gerekmektedir. Bu sayede eğer farklı bir rahatsızlık durumu söz konusuysa, kişinin önceden tedbir alabilme durumu ortaya çıkacaktır. Özellikle vücudunda kararma ya da morarmaya eşlik eden herhangi başka problemler de söz konusuysa, kişilerin hiç zaman kaybetmemeleri faydalı olacaktır.

Dudaklarda Kararma ve Morarma Neden Oluşur?

Dudaklarda kararma ve morarma ile ilgili net bir teşhis koymak elbette mümkün değildir. Kişilerin iyi bir dahiliye uzmanına kendilerini kontrol ettirmeleri sonucunda tanıya ulaşmak mümkün olmaktadır. Bazen düşünülenin aksine, dudak kararması yalnızca dudak kararması olarak kalmamaktadır. Altında yatan farklı durumlar olabileceğini unutmamak bu noktada büyük öneme sahip olmaktadır. Kişilerin iyi bir durum değerlendirmesi sağlamaları bu noktada önem arz etmektedir.

Dudaklarda kararma ve morarma sorunu, dudak çatlakları ve kışın soğuğu üzerine meydana gelebilen bir sorun olsa da, zaman zaman iç organlardaki bir soruna da işaret edebilmektedir. Buna ek olarak bazı vitamin eksikliklerinin de böyle sorunlar ortaya çıkarabildiğini ayrıca unutmamak gerekir.

Kişilerin önemli bir hastalığı akıllarına getirip hemen paniklemelerine elbette gerek yoktur. Bu noktada tavsiye edilen, kişinin vücudunu dinlemesi ve diğer durumları ortaya çıkarma ihtimali olan diğer semptomların varlığının teyit edilmesidir. Yani kişinin dudak morarması gibi problemler dolayısıyla, hemen akıllarına kötüyü getirmemesi önem arz edecektir.

Dudaklarda Kararma ve Morarma Nedenleri

Normal şartlarda pembemsi bir yapıya sahip olan dudakların, mor ya da siyah bir renk alması ile oluşan dudaklarda kararma ve morarma;

 • Yoğun düzeyde alkol, çay, kahve, sigara tüketilmesi,
 • Anemi hastalığı ve vücudun demir ihtiyacı,
 • Siyanoz (kanın oksijensiz kalması (nadir)),
 • İklim değişiklikleri,
 • Kalitesiz ve dengesiz beslenme,
 • Yüksek düzeyde güneş ışınlarına maruz kalmak,
 • Yanlış kozmetik ürünlerinin kullanımı,
 • Vitamin ve minerallerde meydana gelen azlık veya çokluk durumları,
 • Akciğer ve kanla ilgili çeşitli rahatsızlıklar
  olabilmektedir.

Dudaklarda Kararma ve Morarma Nasıl Geçer?

Kişilerin en yaygın sordukları sorulardan bir tanesi de, dudak kararma ve morarma nasıl geçer şeklinde olmaktadır. Kısa süreli oluşan morarma ve kararmalarda daha hızlı çözümlenme imkanı bulunmaktadır. Ancak altında başka bir sorunun yattığına dair endişesi olan kişilerin, mutlaka bir uzmandan destek almaları gerekmektedir. Aksi takdirde tanı süreci uzayabilir ve gecikmiş tedavi daha zorlayıcı durumların oluşmasına sebebiyet verebilir.

Dudaklarda kararma ve morarma sorununu geçirmek isteyen kişilerin, durumun neyden kaynaklandığını anlamak üzere bir dahiliye uzmanına başvurmaları gerekmektedir. Özellikle dudağındaki morluk iki günden daha uzun süren kişilerin mutlaka bir uzmandan destek almaları gerekecektir. Bu sayede doktor ilaç desteği ile kişilerin bu sorundan kurtulmasına yardımcı olacak ya da diğer tedavilere yönelerek durumu dolaylı yoldan tedavi edecektir.

Dudaklarda Kararma ve Morarma Kürü

Dudaklarda kararma ve morarma probleminden kurtulmak isteyen kişilerin evde uygulayabilecekleri doğal bir kür bulunmaktadır. Bu kürün herhangi bir yan etkisinin olmadığı bilindiğinden dolayı, kişiler gönül rahatlığı ile uygulama yapabilir. Eğer tüm uygulamalara rağmen herhangi bir düzelme meydana gelmemişse, kişilerin doktora başvurmaları gerekecektir.

Dudaklarda kararma ve morarma için kişiler bir limonu sıkıp içine bal eklemelidir. Oluşan kür bir süre buzdolabında bekletildikten sonra, kişiler günde 3-4 kere bu kürü dudaklarına sürüp bekletebilir. Bunun yanı sıra dudağı nemli tutacak kremler kullanılabilir ya da gliserin kullanılarak bu sorun çözüme kavuşturulabilir.

Dudaklarda Kararma ve Morarma Tehlikeli Midir?

Dudaklarda kararma ve morarma her zaman tehlikeli değildir. Ancak tehlikeli durumlar oluşturma ihtimalinin olduğunu da bilmek ve buna göre hareket etmek gerekir. Kişilerin birkaç gündür devam eden bir morarma sorunu ile karşılaşmaları durumunda, mutlaka bir uzmandan yardım almaları gerekmektedir. Aksi takdirde yaşanan herhangi bir problem mevcutsa, kişiler tehlikeli durumlar ile karşılaşabilmektedir. Erken teşhis beraberinde erken tedaviyi getirmektedir. Kişilerin buna göre hareket etmeleri faydalı olmaktadır.

Dudaklarda kararma ve morarma genellikle kişinin günlük rutini dolayısıyla ortaya çıkan bir durumdur. Ancak zaman zaman farklı sorunlar da bu durumun oluşumuna sebebiyet verebilmektedir. Ayrıca bazen kişilerin dudakları normal şartlarda da o renk tonunda olmaktadır. Bu doğrultuda kişilerin bir uzmandan yardım almadan önce kendi durum takiplerini sağlamaları gerekmektedir.

Dudaklarda Kararma ve Morarma Nasıl Önlenir?

Dudaklarda kararma ve morarma probleminin önlenmesi için, kişilerin dudaklarını korumaları ve dudaklarına iyi bakmaları gerekmektedir. Özellikle kış aylarında balm kullanımı, kişilerin bu sorundan kurtulmalarına yardımcı olabilir. Ancak kullanılan balm hem çok kaliteli olmalı, hem de kesinlikle dudaklara zarar vermemelidir. Aksi takdirde kişi durumu önlemek isterken farkında olmadan daha da arttırabilir.

Dudaklarda kararma ve morarma oluşumunda etkili olan ısı ve ışık gibi faktörlere karşı kişinin çok tedbirli olması gerekmektedir. Yalnızca soğuk havalarda değil, çok sıcak havalarda da kişilerin dudaklarını nemli tutmaları ve bakım kürleri uygulamaları gerekir. Dengesiz besinler tüketilmemeli, kişinin vitamin ya da mineral eksikliği yaşayacağı şekilde kalitesiz beslenmekten uzak durulmalıdır. Öğün kontrolü sağlanmalı, her besinden yerinde ve yeterince alınmalıdır.

Bunların dışında kişilerin dikkat etmeleri gereken bir diğer unsur, çay, sigara ve kahve tüketimi olmalıdır. Bunların tamamı yalnızca dudaklara değil, dişlere de ciddi düzeyde zarar veren etmenler arasındadır. Bu doğrultuda kişilerin bu tarz bağımlılıklardan uzak durmaları önemlidir. Özellikle çay ve sigara sınırlandırılmalı, sigara mümkünse hiç kullanılmayarak süreç desteklenmelidir.

Alkol kullamınından uzak durmakta fayda vardır. Alkol dudaklarda ve tırnaklarda oluşan anormalliklerin en büyük dostudur. Bu doğrultuda kişilerin alkolden tamamen uzaklaşmaları önem arz edecektir. Ayrıca su tüketimi arttırılmalıdır. Çok fazla susuzluk da malesef bu tarz durumların oluşumuna kapı aralayan faktörler arasında yer almaktadır. Kişilerin günde en az 2.5 litre su içiyor olmaları ve besin değerleri doğru ayarlanmış porsiyonlarda gıda tüketmeleri gerekmektedir.

Ani Dudak Morarması

Ani dudak morarması her zaman kötü sonuçlanacak diye bir şey yoktur. Zaman zaman soğuğa ya da bakımsızlığa bağlı olarak da aniden dudaklar morarabilmektedir. Çoğu kişi durumun kalp ile alakalı olup olmadığını da sorabilmektedir. Zaman zaman kalple ilgili sorunlardan kaynaklı oluşabilen bir sorun olduğunu da unutmamak önem arz etmektedir. Fakat bunu düşünüp paniklemek her zaman doğru olmayabilmektedir.