Elde Küçük Su Kabarcıkları Neden Çıkar? Nasıl Geçer?

Ellerde meydana gelen kaşıntılı küçük su kabarcıkları pek çok durumdan dolayı meydana gelebilir. Bu oluşumlar sürekli ve ciddi kaşıntılara sebep olabilirken bunları durdurmak oldukça zor olabilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken durumlardan biri bu kaşıntı sürecini devam ettirmemektir. Aksi takdirde ellerinizde daha ciddi oluşumlar meydana gelebilir.

Günümüz dünyasında gerçekleşmekte olan sağlıksal problemlerden dolayı özellikle alerjik reaksiyonlara sebep olabilecek ciddi kimyasal temizlik malzemelerinin kullanılmasının yaygınlaşması da ellerde oluşan kaşıntılı su kabarcıklarının oluşmasına etki edebilmektedir.

Ellerde meydana gelen kaşıntılı su kabarcıkları aynı zamanda birden fazla anlama gelebilmektedir. Mantar hastalığı, uyuz, egzama vb. gibi kaşıntılı hastalıklıkların bir habercisi olabilirler. Daha doğru sonuçlar için bu belirtilerle karşılaştığınızda doktorunuz ile iletişime geçmeniz daha iyi olacaktır.

Elde Kaşıntılı Küçük Su Kabarcıkları Belirtileri

 • Ellerde kaşıntılı su kabarcıkları alerjik reaksiyon olarak görülebilir.
 • Ellerde dinmek bilmeyen kaşıntı hissi
 • Bazı durumlarda ağrısız, bazı durumlarda ağrılı kaşıntıların meydana gelmesi
 • Ellerde meydana gelen deri iltihabı
 • Ellerde ve özellikler tırnaklarda görülen şişlik, kalınlaşma ve şekil bozukluğu
 • El yüzeyinde beliren pullanmalar
 • Ellerin gereğinden fazla terlemesi
 • B vitaminin vücuttaki eksikliği sonucu ellerde karıncalanmalar
 • Deride önceden meydana gelmiş ve kaşıntı sonucu görülen enfeksiyon sonrası görülen durumlar

gibi belirtiler sonucu ortaya çıkabilmektedir. Bu durumlar kısa süreli ise kendiliğinden geçebilmektedir.Ancak uzun süre boyunca belirtilerin devam etmesi takdirde bir uzman hekime danışmanız sizlerin sağlığı için önemli olacaktır.

Elde Kaşıntılı Küçük Su Kabarcıkları Nedenleri

Kaşıntılı su kabarcıkları dermatolojik olarak pek çok hastalıklar nedeniyle olabildiği gibi geçici durumlarda da meydana gelebilir. Kendinize hastalık tanısı koymadan önce bir dermatoloji uzmanına görünüp, doktorun belirlemiş olduğu çeşitli testlerden geçmeniz elinizdeki kaşıntıların sebebini daha doğru bir şekilde anlayabilmenize yardımcı olabilmektedir.

 • Elleri tahriş edebilecek kimyasal maddelerin kullanımın sıklığı
 • Fizyolojik belirtiler gözlense dahi nedeni psikolojik olabilir
 • Parmakların içi ve avuç içi kısmında meydana gelen kaşıntılı kabarcıklara dishidrotik egzama sebebiyet vermektedir.
 • Çeşitli kimyasal ve plastik kullanımının artması ve kişisel bakım ürünlerinin kullanımının sıklığı el egzaması oluşumuna sebebiyet vermektedir. Klinik anlamda müdahale edilmez ise ellerin su ile teması bile hastalığın ciddi anlamda ilerlemesine sebep olabilir.
 • Vücuttaki demir eksikliği sonucunda anemi hastalığı meydana gelebilir.
 • Kullanılan ilaçların yan etkisi olarak meydana gelebilir.
 • Alerjisi olunan bir maddenin tüketilmesi
 • Cilt kanseri
 • Tiroid bezlerinin fazla çalışması ya da az çalışması
 • Gebelik
 • Böbrek hastalıkları
 • Sedef hastalığı
 • Aşırı stresli yaşam

Bir hekime gitmeden kendi kendinize teşhis koymayınız. Doktor kontrolüne gittikten sonra doktorun verdiği ilaçlar doğrultusunda alerjik reaksiyon göstermeyecek olan bitkisel yöntemleri de deneyebilirsiniz.

Elde Kaşıntılı Küçük Su Kabarcıkları Tedavisi

Daha doğru bir tedavi için öncelikle bir hekime başvurmanız gerekmektedir. Kabaran bölgeyi kesinlikle kaşımamalısınız. Bunun haricinde su kabarcıklarını gidermek için vazelin yeterli olabilir. Yapısı gereği tahrip olan dokunun hızla yenilenmesi ve onarılmasına yardım etmektedir. Sürülen yerin dokusunu yumuşattığı için acı hissi azalır.

Vitamin eksikliği sonucu oluşan su kabarcıkları için daha dengeli beslenmek elinizde bulunan rahatsızlıktan hızlı bir şekilde kurtulmanıza yardımcı olabilmektedir. Tedavi aşamasında takviye olarak vitamin almanız hem hissettiğiniz acıyı dindirir hem de daha hızlı iyileşme sürecini de beraberinde getirir.

Cildinizin sürekli nemli kalmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu noktada kısa aralıklarla duş almalı ve nemlendirici krem ya da losyonlar kullanmalısınız. Ancak cildinizin ıslak olmadığından da emin olmalısınız. BU aradaki dengeyi kurmanız sizin sağlığınız için çok önemlidir. Böylece elinizde oluşan kabarcıklar daha hızlı bir şekilde iyileşme gösterebilir.

Günlük olarak alınması gereken su miktarının elde edilmesi sağlanmalıdır. Bir insan günlük su ihtiyacını karşılamazsa ellerinde kaşıntılı kabarcıklar oluşabilir.

Başkalarına ait olan kişisel bakım ürünlerinin kullanımından uzak durulmalıdır. Aksi takdirde aynı hastalık size veya bir başkasına bulaşabilmektedir.

Doktorun vermiş olduğu ilaçlar düzgün bir şekilde kullanılmalı ve aksi bir yan etkisi dahilinde derhal doktorunuz ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Elde Kaşıntılı Küçük Su Kabarcıkları Risk Faktörleri

Normal şartlarda kendi kendine meydana gelen durumlar sonrasında oluşan su kabarcıkları yine aynı şekilde kendi kendine geçebilmektedir. Ancak olağan dışı bir şekilde elinizde oluşan ve uzun süredir devam eden kabarcıklar ciddi hastalıkların habercisi olabilmektedir.

Belirtiler kısmında bahsettiğimiz bulgulara sahipseniz en kısa zamanda bir dermatoloji hekiminden randevu oluşturup kısa zamanda tedavi olmalısınız aksi halde elinizdeki kaşıntılı küçük su kabarcıkları başka hastalıkların da habercisi olabildiği gibi bunlara erken müdahale şansını kaçırmış olursunuz.

Sıcak ortamlarda elleriniz gereğinden fazla terleyip bunun sonucunda şiddetli kaşıntıların seyretmesi ile beraber ellerinizde kabarcık oluşumları gözlemleniyorsa özellikle bu kabarcıklar avuç içlerinde ise ‘dishidrotik egzama’ adı verilen bir deri iltihabı rahatsızlığına sahip olabilirsiniz.

Yine elleri çok sık terleyen insanlarda ve ellerini sık sık yıkama sonucu kurulamadan ıslak bırakan insanlar ilk olarak tırnakların kenarlarında başlayan ve yavaşça elin tamamına doğru ilerleyen ve şişmelere sebep olan yapısı ile elinizi fazlasıyla kurutmaya başlar. Çok şiddetli kaşıntıları da beraberinde getiren bu duruma el mantarı denilir ve bulaşıcı bir etkiye sahiptir.

Ailenizde kaşıntılı su kabarcığı örneği varsa ve siz de ellerinizde kızarıklık, döküntü ve kaşıntı sonrası oluşan su kabarcıklarına sahip iseniz ‘alerjik kontakt dermatit’ hastalığına sahip olabilirsiniz. Daha çok genetik sebeplere dayanan bu hastalığın sebebi kişiden kişiye değişmektedir ancak belirtiler aynıdır.

Kişisel eşyalarınızı sürekli başkalarıyla paylaşan bir ortamda iseniz (örneğin; askeri kışlalar, hastane, spor salonları,bakım evleri vb.) ve cildinizde kaşıntılı ve sulu kabarcıklar, kızarıklık ve kabuklanma belirtileri varsa uyuzluk(scabies) hastalığına sahip olabilirsiniz. Uyuz, sadece doktor muayenesi sonrasında net bir şekilde teşhisi konulabilir. Çeşitli krem ve losyonlar ile kolayca tedavi edilebilir.

Ayrıca vücudunuzdaki kaşıntılı su kabarcıklarının sebebi yoğun bir stres altında olduğunuzda da ortaya çıkabilir. Stresli durum sona erdiğinde hastalığınız da kısa sürede sona erecektir.

Elde Kaşıntılı Küçük Su Kabarcıkları Bitkisel Tedavi

Elinizde meydana gelen kaşıntılı su kabarcıklarının bitkisel tedavisine geçmeden önce tekrar öncelikle bir doktora başvurmanız ve bu rahatsızlığın sebebinin ne olduğunu öğrenmeniz gerekmektedir. Aksi halde iyileşmek için yaptığınız çabanız sizleri daha olumsuz bir duruma sürükleyebilir.

Öncelikle ellerinizdeki su kabarcıklarını kesinlikle kaşımayınız ve kesinlikle patlatmayınız. Eğer ki doktorunuz dahilinde kabarcıkları patlatmanız gerekiyorsa elinizin hijyenik bir ortamda bu tedaviyi doğru bir şekilde alıyor olduğunuzdan emin olmalısınız.

Eğer bir temizlik işçisi iseniz ve kullandığınız ürünler sonucu elinizde bu kabarcıklar oluşmuş ise kendi sağlığınız için bu tip ortamlardan bir süre uzak durmanız gerekmektedir. Böylece tamamen iyileşene kadar hastalığınız tekrarlama durumu göstermez.

Bazı rivayetlere göre, birkaç sarımsağın ezilip su toplamış olan bölgeye sürülmesi elinizdeki kabarcıkların hızlı iyileşmesine sebep olduğunu söylemektedir. Ancak bu durum sarımsağın yapısı gereği elinizde bir acı hissetmenize sebebiyet olabilir. Bunları uygularken iyi düşünmelisiniz.

Bir başka uygulanan yöntemlerden biri ise kaşıntılı su kabarcığı bulunan bölgeye buz uygulaması yapmaktır. Buzun elinize vermiş olduğu serinlik bir süreye kadar kaşıntı hissini durdurabilir. Ancak su kabarcıklarının yumuşayıp patlamasına ve elinizde yara açmasına sebep olabilir. Bu hususta uygulama süresi çok önemlidir. Uzun süre elinizde buzu bulundurmayın.

Aloe vera bitkisinin içerisindeki sıvı da uzun yıllar boyunca kullanılmakta olan bir yöntemdir. Ancak direkt olarak bitkiyi kesip içerisindeki sıvıyı elinize sürmeyiniz. Çeşitli alerji öyküleri oluşturabilmektedir. Bu sebepten doktorunuza danışmanız daha iyi olacaktır sizler için.

Bir başka yöntem olarak karşımıza avokado çıkmaktadır. Kabuğunun soyulup kaynatıldıktan sonra kaşınan bölgeye sürülmesi, kaşıntılı su kabarcıklarının berterap etmiş olduğu bölgeler için oldukça hızlı biçimde cildi onarıcı bir etkisinin olduğu söylenmektedir.

Bitkisel bir yöntem olarak sirke de çok kullanılan yöntemler arasında yer almaktadır. Sirkeyi soğuk su ile birlikte karıştırıp kaşınan bölgeye uygulanarak yapılan işlemdir. Ancak sirkenin asitli yapısı gereği elinizde yanma yapabilir. Bu sebepten eğer ki alerji öykünün varsa bunu denemeyiniz.

Gün içinde ellerinizin kuru olmadığından emin olmalısınız. Ve vazelin, losyon gibi nemlendirici ürünler ile ellerinizin sürekli nemli olduğundan emin olmalısınız. Aksi takdirde cilt kuruluğu ellerinizdeki kaşıntıyı dayanılması güç bir biçimde artırmaktadır.

Eğer ki güneşli bir günde dışarı çıkacaksanız ellerinize güneş kremi sürdüğünüzden emin olmalısınız. Güneş ışığının eliniz ile direkt teması sonrasında ellerinizde kabarcıklar ve ciddi kaşıntılar meydana gelebilir. Bunu önlemek sizin ellerinizde.