Ellerde Deri Soyulması Nedenleri Ve Tedavisi

Ellerimizde çeşitli sebeplerden dolayı gözle görülür şekilde soyulmalar meydana gelebilir. Bu soyulmalar küçük boyutlarda olabildiği daha ciddi şekillerde de meydana gelebileceği bilinmektedir. Bu durumların vücudumuzda meydana gelmesinin çeşitli sebepleri olabildiği gibi hızlı ve kolay iyileşebilmeleri için tedavileri de bulunmaktadır. Ellerde Deri Soyulması Nedir?

Ellerde deri soyulması aynı zamanda çeşitli cilt tiplerinde de görülebilmektedir. Özellikle kuru bir cilde sahipseniz, elleriniz güneş ışığı gibi çeşitli durumlara maruz kaldığında derilerde soyulmalar meydana gelebilmektedir.

Aynı zamanda sürekli olarak ellerinizi sabunlarla aşırı derecede bir yıkama alışkanlığınız var ise ne yazık ki bu alışkanlığınız da elleriniz için acı çekici ağrılara sebebiyet olabilmektedir. Bu durumların uzun süre devam etmesi durumunda bir doktora gitmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

İklim koşullarının cildimiz üzerinde oldukça etkisini olduğu da bilinen bir gerçektir. Çok soğuk veya çok sıcak iklimlerde yaşayan insanların hava olayları neticesinde ellerinde ciddi anlamda tahrişler meydana geldiğinden deri soyulmaları ile karşılaştıkları bilinmektedir.

Soğuk veya sıcak havalar ellerde tahrişe sebep olabileceği gibi uzun süreli elleri sıcak su veya soğuk suya maruz bırakmak ayrıca deri soyulmalarına sebep olabilmektedir. Bu durumda ellerinizi bu tip durumlarla karşılaştırma durumuna dikkat ediniz, uzun süreli soğuk-sıcak suda ellerinizi bekletmeyiniz.

Son zamanlarda kullanımının normale kıyasla daha da arttığı çeşitli kimyasallar içeren temizlik ürünleri de ne yazık ki ellerinizde tahribata yol açabilmektedir. Burada kendi sağlığınız için en kısa zamanda bir dermatolog ile görüşmeniz ellerinizdeki deri soyulmalarının önüne geçebilmeyi ve erken tedavi şansına sahip olabilmeyi sizlere sunar.

Ellerde Deri Soyulması Belirtileri

 • Ellerinizde meydana gelen şiddetli kaşıntılar
 • Önlenemeyen kaşıntılar sonrası ellerde gözle görülür kızarıklıklar meydana gelir
 • Elleriniz kurur ve ağrılar meydana gelir
 • Ellerde alevlenme gibi hislerin oluşması
 • Ellerin normalden daha fazla terlemesi
 • E vitamini eksikliği
 • Deride enfeksiyonların meydana gelmesi
 • Bunların dışında eğer ki uzun süredir devam eden yüksek ateşe sahipseniz derhal bir doktora gitmeniz gerekir.

Ellerde Deri Soyulması Nedenleri

Ellerde meydana gelen soyulmaların birden fazla sebebi olabilir. Bu soyulmaların sebebi pek çok şey olabildiği gibi bu durumu anlayabilmemiz için ne kadar süredir meydana geldiği çok önemlidir. Bir haftaya yakın süredir elinizde bulunuyorsa bir doktora gitmeniz iyi olacaktır.

 • Kullanmakta olduğunuz herhangi bir kozmetik ürün alerjik reaksiyona sebep olabilir.
 • Aşırı sıcak veya aşırı soğuk iklimler
 • Kuru ciltlere sahip olmak
 • Aşırı derecede el yıkamak
 • Çok fazla güneş ışığına(IV) maruz kalmak
 • Özellikler çocuklarda meydana gelen parmak emme davranışı
 • Çeşitli kimyasallara maruz kalmak(inşaat, imalat ve temizlik sektörü)
 • Kawasaki hastalığına sahip olmak
 • El egzaması
 • Sedef hastalığı
 • Kullanmakta olduğunuz herhangi bir ilacın yan etkisi olabilir.
 • Mantar hastalığı
 • Çinko eksikliği
 • Enfeksiyon hastalıklarına sahipseniz
 • Bağışıklık sisteminiz düşükse veya bağışıklık sisteminde bozulmalar meydana gelmişse
 • Kanser hastalığı
 • Yeterli miktarda vücudun su ihtiyacının karşılanmaması

Bu gibi durumlar deri soyulmalarına sebep olabilir. Şunu unutmamalısınız ki bir doktora görünmeden kendi kendinize hastalık teşhisi koymayınız. Aksi halde hiçbir hastalığınız yokken kendinizi hem psikolojik hem de bedensel olarak yıpratabilirsiniz.

Ellerde Deri Soyulması Tedavisi

Vücuttaki sıvı eksikliği özellikle ellerde deri soyulmalarına sebep olabilmektedir. Günlük olarak yeterli miktarda su içmeye özen göstermelisiniz aksi halde deri soyulmaları artabilir. Bu durumda ellerinizin yeterince nemli olmasından emin olmanız gerekmektedir. Vazelin gibi losyonlar veya nemlendirici kremler veya merhemler kullanabilirsiniz.

Çeşitli vitamin eksikliği sebebiyle meydana gelebilen durumlar için özellikle C vitaminini içeren ürünleri tüketmeniz hızlı bir şekilde elinizdeki tabakaların iyileşmesine yardımcı olabilir. Özellikle turuncu meyveler tüketmeniz sizler için daha sağlıklı olabilir.

Temizlik malzemeleri gibi kimyasalları kullanırken veya polen gibi deri soyulmalarına sebep olan durumlar ile karşılaştığınızda ellerinizi bir eldiven yardımı ile korumaya çalışabilirsiniz. Bu şekilde elleriniz daha korunaklı olur ve soyulmaların bir nebze önüne geçebilirsiniz.

Kullanmakta olduğunuz kozmetik ürünlerin içeriklerinede ellerinizde alerjik reaksiyonlar oluşturabilecek maddelerin olmadığından emin olmak için her zaman bu ürünleri kontrol etmeye özen gösteriniz.

Özellikle ellerinizin en çok temas ettiği ellerinizi temizlemek için sıvı sabunlar yerine katı ve doğal sabunlar kullanmaya çalışın. Böylece ellerinizde sıvı sabun sonrası oluşan kurumalar meydana gelmez ve elleriniz daha yumuşak ellere sahip olabilirsiniz.

El dezenfektanı gibi ellerinizi daha hijyenik tutmak için ürünleri kullandıktan sonra ellerinizi düzgün bir şekilde kurutup nemlendirmek için nemlendiriciler kullanınız. Nemlendiricilerin içeriklerine dikkat etmelisiniz. Böylece ellerinizde alerjik reaksiyon oluşturabilecek durumlardan kaçınabilirsiniz.

Ellerinizdeki deri soyulmasının daha doğru nedeninin öğrenebilmek için doktorunuz ile iletişime geçmelisiniz. Kendi kendinize koyduğunuz teşhis sonrasında uygulayacağınız tedavi yöntemleri elleriniz için daha kötü bir olaya sebebiyet verebilir. Öncelik olarak bir dermatolog ile görüşüp elleriniz için doğru teşhis ve tedavi hizmeti almanız daha iyi olacaktır. Doktorunuzun vermiş olduğu ilaçları belirtilen talimatlarda kullanmaya özen gösteriniz.

Ellerde Deri Soyulması Risk Faktörleri

Ellerde meydana gelen soyulmalar çok ağrılı olurken bu derileri kesinlikle soymamanız gerekmektedir. Bu durumlarda soyulan derileri kendiniz almanız halinizde ellerinizle alerjik reaksiyonlar meydana gelebileceği gibi enfeksiyon kapma durumu da meydana gelebilir. Bu durumda kesinlikle bunu yapmayınız.

Diğer yandan ellerde meydana gelen bu durumlar, başka rahatsızlıkların sebebi de olabilir. Sonu kansere kadar uzanabildiği gibi erken tedavi için en kısa zamanda bir dermatolog ile randevu alıp ellerinizin durumunu en kesin yolda öğrenmek sizlerin sağlığı için de önemli bir unsurdur.

Ellerde Deri Soyulması Bitkisel Tedavi

Ellerinizde meydana gelen rahatsızlıklarda en doğru tedaviyi bir dermatolog sizlere sunmaktadır. Bunun bilincinde olduktan sonra bitkisel tedavi yöntemleri kullanılabilir. Ancak bu ürünleri kullanmadan önce onlara karşı herhangi bir alerji öykünüzün olmadığından emin olmalısınız aksi halde elleriniz daha kötü görüntüye sahip olabilirken ellerinizdeki ağrı da artabilir.

Eğer ki elleriniz çok terliyorsa öncelikle ellerinizin güzel bir şekilde temizlenip kurulandığından emin olmanız gerekmektedir. Sonrasında adaçayı, papatya çayını soğuduktan sonra ellerinize masaj yaparak belli bir süre bekletip sonrasında tekrar ellerinizi temizleyip hafif nemli kalmasını sağlayarak tedavi edebilirsiniz.

Aleo vera bitkisinin içerisindeki sıvı da ellerde meydana gelen tahribatları giderici etkisini olduğu bilinmektedir. Ancak bitkiyi kesip içerisindeki sıvıyı direkt olarak elinize sürmeyiniz. Bu durum elinizi daha fazla tahriş edebilir. Onun yerine bu bitkiyi içeren kremler veya maskeleri ellerinize uygulayın.

Aşırı sıcak veya aşırı soğuk su kullanmak yerine ılık su kullanmayı tercih edebilirsiniz. Soğuk havalarda ellerinize eldiven takmayı ihmal etmeyiniz. Ayrıca çeşitli kimyasallar kullanarak temizlik yapacaksınız mutlaka temizlik eldiveni takmalısınız.

Su tüketimini artırdıktan sonra E vitamini takviyesi almanız tedavinizi hızlandırabilir. E vitamini cildi güzelleştiren bir yapıya sahip olduğundan ellerinizdeki deformeler meydana gelmeye başladığında hızlıca E vitamini takviyesi aldıktan sonra ellerinizde daha hızlı iyileşmeler meydana gelebilir. Bunu için yüksek E vitaminini içeren susam yağını kullanabilirsiniz.

Salatalık diğer bir doğal yoldan ellerinizi tedavi etmeye yardımcı olabilir. Salatalık, yapısı gereği içerisinde bolca sıvı barındırdığı için ellerinizin üzerine sürdükten sonra birkaç dakika beklettikten sonra elleriniz yumuşacık olabilir. Ayrıca salatalık içeren el kremlerini de kullanabilirsiniz.

Geleneksel olarak yüzyıllardır kullanılan zeytinyağı elleriniz için vazgeçilmez bir tedavi yöntemi olabilir. Sağlıklı yapısından dolayı zeytinyağı, ellerinizi besler ve iyileştirici yapısından dolayı soyulmaları durdurabilir.

Zeytinyağının yanı sıra sarı kantaron yağı da ellerdeki deformasyonlar için kullanılan oldukça güçlü bir iyileştiricidir. Özellikle yoğun güneş ışığı(IV) sonucu tahriş olan ellere uygulandığında ağrıyı dindirir ve derinin altındaki katmanlara da inebilme özelliği sayesinde yeni deri oluşumunu hızlandırabilir.

Kuru ciltlere sahip olan kişiler için ellerini daha yumuşak yapan ve deri soyulmalarının önüne geçebilecek olan üzüm çekirdeği yağını kullanabilirler. Bağışıklık sistemini de güçlendirdiği bilindiği için alerji öykünüz yoksa rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Son olarak deri soyulmalarına iyi gelen hint yağı gelmektedir. Koku olarak pek hoş bir kokusu olmayan bu ürün tedavi konusunda hızlı ve acısız şekilde tedavi edilmektedir. Ellerinizdeki tahriş olmuş deriyi döktükten sonra daha güzel bir deri görünümüne sahip olmanızı sağlar.

Vücuttaki soyulmaları durdurmak için elma sirkesini ellerinize masaj yaparak sürebilirsiniz. Şiddetli kaşıntıları elma sirkesini sürdükten sonra soyulmayı durdurur ve ellerinizin derisinin daha rahat bir nefes almasını sağlar.

Daha doğru bir tedavi yöntemi için mutlaka bir doktorun gözetimine girmeniz gerekmektedir. Aksi halde kullandığınız bitkisel ürünler bilmediğiniz bir alerji öyküsünü tetikleyebilir. Her zaman sağlıkla kalın.