Kendi Kendini Bayıltma Yöntemleri, Teknikleri, Zararları

Kendi Kendini Bayıltma Yöntemleri : Bayılma durumu beynin normal fonksiyonlarını kaybederek, bilinç kaybı yaşama durumu olarak tanımlanmaktadır. Bireyler istemsiz şekilde bazı durumlarda bilinç kaybı yaşayarak bayılabilir. Bunun yanında kendi isteğimiz doğrultusunda bazı durumlarda bilincimizi kaybedebiliriz.

Bilinç kaybı yaşamanın birçok farklı yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemlerden bazıları sağlığa oldukça zararlı olarak söylenirken, bazı durumlarda hiçbir sağlık problemi yaşamadan bilinç kaybı yaşayabiliriz.

Bayılma durumunda kullanılan yönteme göre bayılma süresi kısa veya uzun olabilir. Bayılma sırasında geçen süre en fazla 10 dakika olmalıdır. Bunun üzerinde gerçekleşen bayılma durumlarında mutlaka bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Günümüzde bayılmak için kullanılan oldukça fazla ürün bulunmaktadır. Bu ürünlerin sağlığa olan zararı tartışılmaktadır. Bayılmak için bitkisel yöntemlerde kullanılmaktadır. Bunun yanında hiçbir madde kullanımı olmaksızın bayılmak mümkündür. Nefes kontrolü yapılarak bilinç kaybı yaşanabilir. Vücudun belirli bölgelerine uygulanan basınç sonucunda bayılma işlemi gerçekleşebilir.

Bu işlemlerin hiçbiri yalnız başına gerçekleştirilmemelidir. Olası bir olumsuz durumda yanınızdaki kişinin müdahalesi gerekebilir. Bayılma gerçekleştikten sonra solunum yolu takibi oldukça önemlidir. Solunumunda herhangi bir değişiklik görüldüğü durumda en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Bayılma işlemi yapılmadan önce kendinizi güvenli bir ortama alarak sakinleşmek oldukça önemlidir.

Heyecan ve korku durumlarında nabız olduğundan fazla atacaktır. Bu durum bayılmaya engel olabilir veya bayılma sırasında olumsuzluk yaratabilir. Bayılma işlemi güvenli bir yerde gerçekleşmelidir. Bu durum bayılma sırasında bilinç dışı olarak yere düşme sonucunda darbe almanızı engellemek için oldukça önemlidir. Bu nedenle bayılma gerçekleşmeden önce güvenli olan ve herhangi bir darbe almanıza neden olmayacak yerlerde uygulanmalıdır.

Bayılma işlemi iki şekilde gerçekleşebilir; Fiziksel müdahale ve ilaç veya kimyasal kullanımı olarak iki başlık altında incelenebilir.

Fiziksel müdahale sonucunda bayılma yöntemleri:

Baskı yapılarak bayılma yöntemi:

Bu yöntem fiziksel müdahale ile bayılma yöntemleri arasında en etkili yöntem olarak gösterilmektedir. Vücudun belirli noktalarına yapılan baskı ile bilinç kaybı yaşamak mümkün olacaktır. Bu yöntemin uygulanması sırasında oldukça dikkatli olunmalıdır. Baskı yöntemi diğer yöntemlere bakıldığında oldukça etkili olmasının yanı sıra bir o kadar da tehlikeli bir yöntemdir. Baskı sırasında kan dolaşımının normal seyri engellenmesi sonucunda bayılma gerçekleşmektedir. Bu durum karşısında vücut normal seyrini kaybeder ve bilinç ortadan kaybolur. Bu yöntem ile bayılmalar genellikle 5-10 dakika sürmektedir. Yöntemin uygulanması oldukça basittir. İlk olarak baş ve omuz arasında yer alan şah damarı bulunmalıdır. Daha sonra şah damarının kesişim noktasına parmak yardımı ile baskı yapılmalıdır. Yöntemin gerçekleştirilmesi sırasında ayakta durmak gerekmektedir. Boyun aşağıya bakacak şekilde bizlerinizi düz tutmalısınız. Daha sonra parmak baskısını baş parmak aşağıya gelecek şekilde sürdürmelisiniz. Bu işleme yaklaşık 30 saniye devam edilmelidir. Daha sonrasında bayılma işlemi gerçekleşecektir.

Ancak bu yöntem diğer yöntemlere nazaran daha tehlikeli olmasından dolayı yanınızda bir kişi mutlaka yer almalıdır. Bu kişinin acil bir müdahale gerektiren durumlarda size yardımcı olması sağlık açısından oldukça önemlidir.

Göğüs bölgesine müdahale ile bayılma yöntemi:

Bir diğer yöntem göğüs kafesine yapılan müdahale yöntemidir. İlk yönteme göre daha az risk taşıyan bu yöntemin uygulama aşamaları daha uzun ancak daha kolaydır. Bu yöntem sırasında ayakta durmak gerekmektedir. Nefes hareketlerini sıkılaştırarak dizlerin üstüne çömelme hareketine geçilmelidir. Kişi çömelme sonrasında nefes hareketleri iyice hızla yapmalıdır. Daha sonrasında kişi tekrar ayakları üzerine kalkarak bir duvara yaslanmalıdır. Bu işlemlerin gerçekleştiği tüm bölümlerde gözler tamamen kapalı olmak zorundadır. Bir süre daha derin nefes hareketleri sonucunda göğüs bölgesinin ortasında yer alan boşluğa baş parmağıyla baskı uygulamalıdır. Son hareket sonucunda bilinç kaybı gerçekleşecektir.

Bu hareketin ilk harekete göre daha sağlıklı olması baskı yapılan bölgenin hayati önem taşımıyor olmasından kaynaklıdır. Ancak yinede bu hareketlerin yapıldığı sırada bir kişiden yardım almak ve yanınızda en azından olumsuz bir durumda size yardım edecek birinin bulunması oldukça gereklidir. Yapılan tüm müdahaleler vücudun normal sistemini etkilediği unutulmamalıdır.

İlaç veya kimyasal kullanımı ile bayılma yöntemleri:

Eter kullanımı:

Eter herkes tarafından bilinen ve en sık kullanılan bayıltma veya bayılma teknikleri arasında gösterilmektedir. Birçok film veya dizi sahnelerinde kaçırılan kişilerin burun bölgesine eter maddesi koklatılarak kısa sürede bayıldığını görmüş olmalısınız. Bu durum doğrudur. Eter maddesine solunum sırasında maruz kalındığında kısa süre içerisinde kişilerde bilinç kaybı görülmektedir. Eter kullanımı şu şekilde yapılmalıdır. Bir bez veya havlu üzerine çok az miktarda konulan eter kişinin burun bölgesine yaklaştırılmalıdır. Bu durum sonucunda saniyeler içerisinde bilinç kaybı görülecektir. Daha sonrasında yaklaşık 20-30 dakika içerisinde kişinin kendine gelmesi gerekmektedir. Daha uzun süren bilinç kaybı durumlarında hemen müdahale gerekebilir.

Eter sadece solunum yoluyla verilmelidir. Kesinlikle ağız yoluyla tüketilmemelidir. Çok tehlikeli bir madde olan eter ağız yolu ile alındığında hayati risk taşımaya kadar yol açabilir. Son olarak eter kullanımı sırasında yanınızda mutlaka bir kişi bulunmalıdır. Olası olumsuz durumlara karşı müdahale şarttır.

Zopiclone (İlaç):

Bu yöntem diğer tüm yöntemler arasında en masum bayılma yöntemi olarak söylenebilir. Zopiclone bir uyku hapıdır. Ancak diğer uyku ilaçlarına göre etkisi daha çok ve uzun sürmektedir. Bunun yanında bu ağız yoluyla alınan ilaç herkes üzerinde etki göstermemektedir. Yada gösterdiği etki çok az olmasından dolayı uyanma işlemi anlık olarak yaşanabilir. Bazı kişiler Zopiclone alarak geceleri düzenli uyku problemlerine çözüm aramaktadır. Bu durum oldukça yanlıştır. Zopiclone uzun süreli kullanımlarda vücuda oldukça zararlı bileşenler saygılama durumu bulunmaktadır. Uyku problemlerinde uzman kişilerden yardım alınmalıdır. Bu şekilde kullanılan bilinçsiz ilaç tüketimi hayati sonuçlar doğurabilir. Zopiclone ile bayılma süresi hakkında net bir bilgi vermek mümkün değildir. Her kişide farklı olan bu süre, uykunun derinliğine göre de farklılık gösterebilir.

Kloroform (Anestezi):

Ameliyat önceleri verilen narkozu herkes duymuştur. Kloroform bir tür narkoz olarak bilinmektedir. Etkisi oldukça yüksek olan bu anestezi ürününde yanlış kullanım sonucunda olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu yöntem kesinlikle bir uzman müdahalesi ile gerçekleşmelidir. Diğer durumlarda ilacın etkisinin ne tür bir yan etki getireceğine karşı bilgi bulunmamaktadır. Ancak çok fazla etkili olan bu yöntem ile uzun süreler boyunca baygınlık hali devam edebilir. Kloroform ile bayıltma yöntemi sırasında verilen ilacın doz miktarı oldukça önem taşımaktadır. İlacın ne kadar verileceği bilinç kaybının ne kadar süre ile istendiği ile alakalıdır.

Tropfen (Damla):

Bayıltıcı damla olarak bilinen bu madde piyasada toz veya su karışımlı olarak bulunmaktadır. Tropfen kullanımı oldukça tehlikeli olabilir. Uygun miktarda yemeklere ve içeceklere karıştırılarak verilmektedir. Herhangi bir kokusu ve rengi bulunmaması nedeniyle bayılacak kişi kesinlikle anlamayacaktır. Çok etkili olmasından dolayı kısa süre içerisinde bayılma işlemi gerçekleşecektir. Oldukça tehlikeli olan bu maddenin fazla veya yanlış kullanımı sonrasında ölüme kadar gidecek birçok yan etkisi bulunmaktadır.

Kendi kendini bayıltmak zararlı mıdır?

Bu sorunun net bir cevabı bulunmamaktadır. Uygulanan yöntemlere göre değişkenlik göstermektedir. Ancak bayılma durumu vücudun normal fonksiyonu dışında bir durum olmasından dolayı hangi yöntem kullanılarak yapılırsa yapılsın uygulanması tavsiye edilmemektedir. Sonuç olarak bayılma durumunda karşılaşılabilecek birçok olumsuz durum olabilir. Ani nefes kesilmelerinde hızlı müdahale gerekebilir. O anda yaşanan heyecan sonucunda kalp ile ilgili sıkıntı oluşmasına kadar birçok farklı olumsuzluk görülebilir. Bunların yanı sıra bir de bayılma esnasındaki durum oldukça önem taşımaktadır. Bayılma gerçekleşmeden önce gerekli önlemleri alınmaması durumunda ani düşüşler yaşanabilir. Bu durum sonrasında vücudun herhangi bir noktasına alınan darbe ölümcül sonuçlar doğuracak etkiler oluşturabilir.

Bayılma sırasında kan değerlerinde oynamalar yaşanmaktadır. Bu değişimler çoğunlukla uyandıktan sonra normale dönmesi beklenmektedir. Ancak bazı durumlarda bu kan seviyeleri normal dışı seviyelerde olabilir. Bu durum hastalıklara neden olabilir. Yapılan işlem ilk anda oldukça kolay ve uygulanabilir bir durum gibi görünmesi sizi yanıltmasın. Bu işlemlerin her biri sağlığa zarar verebilecek işlemlerdir. Bilinmelidir ki sağlık en hassas değerler arasında yer almaktadır. Böyle bir durumda yaşanan olumsuzlukların hiçbiri sağlığınızı riske atmaya değmeyecek durumlardır. Kendinizi kötü hissettiğniz durumlarda bir sağlık kuruluşundan destek almak en iyi yöntem olacaktır.

Sonuç olarak kendi başınıza yapılacak bu müdahalelerin vücudunuza vereceği zararlara karşı herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Hayatın her alanında yaşanan olumsuzluklara karşı kendi yöntemlerini uygulamak yerine uzman kişilerden destek alınarak tedavi olunması hem kendi sağlığınız hemde sevdikleriniz için en doğru yöntem olacaktır.