Midede Ağırlık Hissi Neden Olur? Nasıl Geçer?

Midede ağırlık hissi, tüketim miktarı artan toplumda daha sık karşımıza çıkıyor. Yiyeceklerin sindiriminde oluşan belirli sıkıntılar, ağırlık hissine neden olur. Özellikle kişinin tükettiği sıvı miktarı azaldığı zaman gıdaların sindirim süreci yavaşlayarak midede ağırlık hissi oluşturur.

Yemekten sonra midede ağırlık hissi ortaya çıkıyorsa bu durumun nedeni katı gıdaları fazla tüketmiş olmanızdır. Midedeki yükün artması, çalışan organların daha fazla yorulmasına neden olabilir. Bu durumda midenin sindirim süreci yavaşlayarak sindirim miktarı azalır. Bu durum kişide çeşitli belirtilerin oluşmasına neden olarak rahatsızlıkların ortaya çıkmasını tetikler.

Midede Ağırlık Belirtileri Nelerdir?

Midede ağırlık belirtileri, kişiden kişiye değişebilir. Ancak bazı belirtiler midede ağırlık hissinin temel belirtileri olup hemen hemen herkeste etkisini gösteriyor. Karın ağrısından oldukça farklı özelliklere sahip olan ağırlık hissi, çoğunlukla farklı nedenlerden dolayı şikayetleri doğuruyor. Midede ağırlık hissi belirtileri şu şekilde belirtilmiştir:

  • Ağızdan gaz çıkarma ve geğirme isteği
  • Karın bölgesinde meydana gelen ağrı ve kramplar
  • Karın bölgesinde oluşan spazm, dolgunluk ve basınç hissi

Mide ağırlığının belirtilerini fark etmenin ardından mide ağırlığına neyin sebep olduğunu anlamak gerekir. Bu sayede mide ağırlığından daha rahat bir şekilde kurtulabilirsiniz. Mide ağırlığından kurtulmak için sadece ilaç kullanmanıza gerek yoktur.

Mide ağırlığı için doğal tedavi yöntemleri bulunur. Kişi bu yöntemleri denemeden önce ağırlığın neden olduğunu anlarsa sorunu çözmek daha kolay hale geliyor. Bu nedenle önce sorunun nedenine öğrenmek en önemli adımdır.

Midede Ağırlık Neden Olur?

Mide ağırlığı sebepleri oldukça fazla olup kişiden kişiye değişmektedir. midede ağırlık hissinden kurtulmak için öncelikle sorunun neden ortaya çıktığnın bilinmesi gerekir. Midede ağırlık rahatsızlığının nedenleri şunlardır:

  • Hızlı yemek ağırlık hissine neden olur. Uzmanlar özellikle yavaş ve iyi çiğneyerek yemek yemeyi tavsiye ederek hem yemeklerin tadının daha iyi algılandığını belirtiyor. Sindirim sisteminin korunması ve mideye gereğinden fazla hava girmemesi için yavaş yemek yenmelidir.
  • Gazlı içeceklerin sık tüketilmesi karında ağırlık hissini arttırır. Gazlı içeceklerle birlikte mideye giren hava miktarı arttığı için ağırlık, şişkinlik ve benzeri rahatsızlıklara beraberinde getirir.
  • Alkol ve sigara içmek karında ağırlık hissinin nedenlerinden biri olabilir. Bu ve benzeri zararlı maddeler sindirim sistemine zarar verebilir. Bu nedenle midede ağırlığın yanı sıra şişme ve ağrı benzeri sorunlarla karşılaşılabilir.
  • Kadınlar özellikle regl öncesinde karında ağırlık ve ağrı yaşarlar.
  • Ağırlık hissinin en tehlikeli nedeni sindirim sistemi rahatsızlıklarıdır. Kronik hastalığı olan kişiler mutlaka doktor tedavisine başvurmalıdır.
  • Yeteri miktarda su tüketmemek de midede ağırlığa neden olabilir. Su, sindirim sisteminin çalışmasında ve aktivitesini sürdürmesinde büyük bir etkiye sahiptir. Sindirim hızını arttırmak ve yemeklerin neden olduğu ağırlığı engellemek için bol miktarda su tüketilmesi gerekir.

Mide Ağırlığı İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Mide ağırlığı için bitkisel tedavi yöntemleriyle mide ağırlığından rahatsızlığından kurtulmak mümkündür. Doktora giderek ilaç almak istemeyen kişiler özellikle doğal yöntemleri ve tedavi taktiklerini uygulayarak sorunu aşabiliyor.

Mide ağırlığı doğal tedavi yöntemlerini kullanarak ilaç kullanmak zorunda kalmadan iyileşebilirsiniz. Özellikle beslenme şeklinize dikkat etmeniz ve tükettiğiniz gıdalara özen göstermeniz yeterli oluyor. Bir süre sizi rahatsız eden yiyeceklerden uzak durarak rahatsızlığınızı aşabilirsiniz. Bunun yanı sıra aşağıda yer alan yöntemleri tercih ederek doğal olarak mide ağırlığından kurtulabilirsiniz.

Bol Su Tüketin

Mide ağırlığına en çok etki eden yöntem su tüketmektir. Sıvı olarak tüketilen gazoz ve kola benzeri içecekler gazlı olmaları nedeniyle büyük oranda mide ağırlığına neden olur. Gazlı içecekler yerine kişinin bol miktarda su tüketmesi tavsiye edilir.

Su tüketiminin önemli olmasının nedeni, sindirim hızını arttırıyor olmasıdır. Bunun yanı sıra sindirimi kolaylaştırmak için de bol bol su içilmesi öneriliyor. Mide ağırlığından kurtulmak için su içerek farklı ilaçları kullanmaktan kaçınabilirsiniz.

Alkol ve Sigaradan Kaçının

Alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıklar her organa kötü bir etki bırakır. Organların zarar görmesi sindirim sisteminin olması gerektiği gibi çalışmasını önleyebilir. Bunun dışında alkol ve sigara kullanımı nedeniyle sindirim sistemi organları zarar görebilir.

Organların zarar görarek yavaşlaması nedeniyle midede ağırlık, şişkinlik ya da ağrıma benzeri rahatsızlıklar meydana gelir. Sindirim sisteminde hazımsızlıkla karşılaşmamak için de alkol ve sigara benzeri zararlı maddelerden kaçınılması gerekiyor.

Yediklerinize Dikkat Edin

Midede kendini gösteren rahatsızlıklar genel olarak kişinin beslenmesi ile ilgilidir. Günlük hayatta yediğimiz besinler midenin sindirim hızını ve miktarını azaltabilir. Bu durumda kişi mide ağırlığı ile karşılaşır.

Mide ağırlığına yakalanmamak için gazlı içeçeklerden ve yağlı yiyeceklerden kaçınılması gerekir. Bunun dışında sıvı olarak bol bol su tüketilmesi sindirim hızını arttıracağından rahatsızlığın aşılmasına yardımcı olur.

Midede Ağırlığı Tedavi Etme Yolları

Midede ağırlık tedavisi için birbirinden farklı yollar bulunuyor. Midede ağırlığı tedavi etmek için öncelikle doğal yolların denenmesi tercih edilir. Bu yollar genel olarak kişinin yeme tarzını değiştirmesiyle gerçekleşir. Ancak egzersiz yaparak da bu sorunu aşmaya çalışanlar bulunuyor.

Midede ağırlık egzersizleriyle sindirim sürecini hızlandırabilirsiniz. Midede ağırlık, sindirim sürecinin yavaş olması nedeniyle ortaya çıkıyor. Egzersizler organların çalışmasını hızlandırarak bu rahatsızlığın önlenmesinde yardımcı olur.

Midede Ağırlıktan Korunmanın Yolları

Midede ağırlık hissinden korunmanın çeşitli yolları bulunuyor. Karında ağırlık hissi yaşayanlar genellikle yemeklerden sonra bol miktarda su tüketir. Bu sayede sindirim kolaylaşır ve ağırlık ve benzeri hislere neden olmaz.

Su yerine sıvı olan başka içeçekler de tercih edilmemelidir. Çünkü gıdaların ağırlığı, organların daha fazlasına neden olabilir. Karında ağırlık hissinden kurtulmanın birden farklı yolu vardır. Ağırlık hissi yaşamak istemiyorsanız aşağıda belirttiğimiz tavsiyeleri uygulayarak bu rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz.

Küçük Porsiyonlar Tercih Edin

Gün içerisinde tercih edilen beslenme şekli; ağrı, ağırlık ya da şişkinliğe neden olabilir. Özellikle ana ve ara öğünlerden olaşn bir beslenme programı rahatsızlıkların azalmasını sağlıyor. Bununla birlikte öğün miktarı fazla olan beslenme programlarında aşırı tüketimin önüne geçilerek ağırlık hissi önlenir.

Yemeklerde Yağı Azaltın

Yemeklerde yağı azaltmak sindirim sürecini kolaylaştırması nedeniyle sindirim sistemi sağlığını olumlu yönde etkiler. Midede ağırlık ve benzeri sorunları önlemek için yağlı yiyeceklerden kaçınmak büyük işe yarar.

Lifli Gıdalarla Sindirim Sistemini Destekleyin

Lifli besinler sindirim sistemi sağlığını desteklemesi nedeniyle karındaki ağırlık hissinin ortadan kaldırır. Ağırlık hissinden kurtulabilmek için günlük düzenli olarak

Diyet Yapın

Tükettiğiniz zaman rahatsızlık veren yiyecekleri belirleyip bu yiyeceklere göre diyet yapmanız sindirim rahatsızlıklarıyla daha az karşılaşmanızı sağlar. Sağlıklı olarak nitelendirilen sebze ve meyvelerden oluşan dengeli bir diyet yaparak sindirim sistemi sağlığını destekleyebilirsiniz.

Alerji Testi Yaptırın

Birçok kişi laktoza alerjisi olmasına rağmen bu durumu farketmiyor. Bu nedenle alerjilerinizi belirlemeniz ve özellikle süt ürünlerine dikkat etmeniz gerekiyor. Süt ürünlerinin gaz oluşumuna neden olması aynı zamanda ağırlık hissini de meydana getiriyor.

Stresi Kontrol Altında Tutun

Stres sonucunda her organ belirli miktarda etkileniyor. Özellikle son zamanlarda yapılan çalışmalar göze alındığında bağırsaklar, stres ve benzeri olumsuz duyular nedeniyle sindirim rahatsızlığına neden oluyor.