Öksürük Nasıl Geçer?

Mevsimsel ya da kronik olarak insanların yaşadıkları sorunlardan bir tanesi de öksürük problemi olmaktadır. Öksürük oldukça zorlayıcı, hayat düzenini olumsuz etkileyen problemlerden bir tanesidir. Kişinin kendini sürekli hasta hissetmesine neden olan bu problem, genellikle ciğerlerdeki balgam ya da alerjik diğer durumlar dolayısıyla meydana gelmektedir. Mevsim geçişlerinde daha sık rastlanan bu sorun, kişinin hayat kalitesini düşürebilir ya da yaşam verimliliğini de azaltabilir. Uzun vadede kişinin tıkanıp kalmasına ya da çeşitli diğer burun ya da boğaz problemleri yaşamasına da neden olabilmektedir.

Öksürük basit gibi görünen ancak kronikleştiğinde kişinin gerek sosyal yaşamını, gerekse de iş hayatını olumsuz etkileyen bir problemdir. Kişiye her daim kendisini hasta hissettirmesi ile bilinmektedir. Ayrıca kişinin dışarıdan sürekli olarak hasta görünmesi ile de bağdaştırılabilir. Kronik öksürüğü olan kişiye yakınları ya da arkadaşları sürekli bir doktora gitmesini tembih etmektedir.

Öksürüğün altında yatan çok fazla neden olabilmektedir. Ancak kronikleşmiş, astıma ya da dumana bağlı olarak ortaya çıkan öksürükler de olabilmektedir. Kişilerin bu gibi durumlarda bir doktora başvurmaları ve evde deneyebilecekleri kürlerden yararlanarak öksürüğü kontrol altına almaları gerekir. Hiçbir nedene bağlanamayan bir öksürük sorunu olsa dahi, uzun vadede kişinin boğaz iltihabı gibi durumlar ile karşılaşmasına sebebiyet verebileceğini unutmamak gerekir. Ayrıca kulak, burun ve boğaz bölgelerini virüslere açık hale getirerek, iltihap oluşumuna neden olabilir. Kronikleşmiş öksürük sorunu olan kişilerin en yaygın yaşadıkları sorunlardan biri de faranjit olmaktadır.

Öksürük İnsan Yaşamını Nasıl Etkiler?

Nedeni belli olsun ya da olmasın, öksürük insan yaşamını ciddi düzeyde zorlayan bir faktördür. Bu durumu oluşturan pek çok neden olabilmektedir. Ancak uzun süredir devam eden, artık kronikleşmiş bir boyut kazanan öksürüğün insan yaşamında olumsuz çok sayıda etkiye neden olduğu da bir gerçektir. Kişinin yaşam kalitesini düşüren bu soruna, bir an önce çözüm bulmak gerekir.

 • Kronikleşmiş öksürük, etrafındaki kişilerin kişiye sürekli hasta gözüyle bakmasına neden olmaktadır. Kişi çevresinden sürekli doktora gitmesi gerektiğine dair uyarılar alabilmektedir.
 • Kişi sessiz olması gereken ortamlarda öksürerek, dikkatli üzerine çekebilir. Bu durumun çok sık tekrarlanması kişiyi rahatsız edebilir. Ayrıca sessiz kalması gereken durumlarda, dikkatin dağılmasına neden olması dolayısıyla problem oluşturabilir.
 • Kişinin sosyal yaşamında da problem oluşturabilecek bir durumdur. Kişi öksürük krizlerine dahi girebilmektedir.
 • Dolayısıyla mutlaka bir önlem almak gerekir.
 • Tetikleyici ile karşılaşılması halinde, kişinin öksürük krizine girmesine ve hatta nefes kalitesinin düşmesine neden olabilecek bir sorundur.
 • Kişinin iş hayatındaki verimliliği düşürebilir. Uzun vadede aksaklıklar oluşturabilen bir durumdur.
 • Boğazın tahriş olmasına neden olabilmektedir. Ve hatta boğazda kanamalar dahi görülebilir. Bu durum kişiyi korkutabilir, ayrıca önlem alınmazsa kişinin halsiz kalmasına neden olacak durumların da oluşabileceğini unutmamak gerekir.
 • Kişiyi hem fiziksel anlamda, hem de psikolojik olarak olumsuz etkileyen bu faktörün nedeninin mutlaka araştırılması ve kişinin aksatmadan bir hekime başvurması gerekecektir.

Öksürük Neden Oluşur?

Öksürüğün oluşumuna neden olabilecek çok sayıda faktör bulunmaktadır. Kişilerin yaşam tarzı, gribal enfeksiyonlar, alerjik durumlar ve çok daha fazlası olabilir. Ancak kişilerin sebebini belirleyemedikleri halde, 10 günden daha fazladır devam eden bir öksürükleri mevcutsa, mutlaka göğüs hastalıkları uzmanına ya da kulak burun boğaz doktoruna başvurmaları gerekecektir. Gribal enfeksiyonlara bağlı durumlarda kişi aile hekiminden ya da hastanelerin acil servislerinden de yardım alabilmektedir.

Öksürüğün oluşmasına sebebiyet verebilecek durumlar;

 • Öksürük oluşumunda en yaygın rastlanan neden gribal enfeksiyonlar ya da solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Genellikle baş ağrısı, burun akıntısı, boğaz ağrısı, ateş, kas ve eklem ağrıları gibi belirtiler eşlik etmektedir.
 • Covid virüsünün öksürüğe neden olduğu bilinmektedir. Kişilerin bir süredir geçmeyen öksürükleri mevcutsa, kendilerine ve çevrelerine zarar vermemeleri adına test yaptırmaları önemlidir.
 • Çevresel alerjenlerin de öksürük oluşturdukları bilinen durumlardan bir tanesidir. Çevredeki polenler ve alerjenler, kişilerin burun tıkanıklığı ya da öksürük gibi durumlarla mücadele etmesine neden olmaktadır. Öksürük problemi kişinin zaman zaman krize girmesine bile neden olan bir durumdur. Dolayısıyla kişilerin böyle alerjen bir durumunun olması halinde, gerekli ilaçları temin etmesi gerekir.
 • Ciğerlerde biriken balgam öksürüğün en yaygın nedenlerinden bir tanesidir. Ciğerlerin temizlenmesi bu anlamda çok önemlidir. Aksi takdirde geçmeyen öksürük durumunun uzun süre devam edebilme potansiyeli olduğunu unutmamak gerekir.
 • Sigara içmek ya da sigara dumanına maruz kalmak da öksürüğe neden olabilmektedir. Kişilerin daha büyük hastalıklar ile mücadele etmemek adına, sigarayı bırakmak üzere yardım almalarında fayda olacaktır.
 • Akciğer kanserinin öksürüğe neden olduğu bilinmektedir. Uzun süredir devam eden öksürük durumunda kişilerin kontrol yaptırmalarında fayda olacaktır.
 • Koah hastalığı da, nefes kalitesinin düşmesine ve ciğerlerde yoğun balgam birikmesine bağlı olarak öksürük yapmaktadır. Uzun süredir devam eden öksürük durumunda kişilerin kontrol ettirmesinde fayda vardır.
 • Gırtlak kanserinin de öksürük yaptığı bilinmektedir. Öksürürken boğazdan kan gelmesi, kişinin nefes kalitesinin düşmesi, daralma gibi durumların olması halinde kişinin kontrol ettirmesinde fayda olacaktır.

Öksürük Nasıl Geçer?

Öksürüğün geçmesi için öncelikle öksürüğe neden olan faktörlerin belirlenmesi gerekmektedir. Kişilerin bu doğrultuda bir uzmandan destek almalarında büyük fayda olacaktır. Öksürük genel geçer bir problem değildir. Kişinin yaşam kalitesini ciddi düzeyde düşürmektedir. Ayrıca nadiren de olsa bazı önemli hastalıkların habercisi olabildiğini unutmamak gerekir. Bu oğrultuda kişilerin vakit kaybetmeden ilgili hekimlere müracaat etmesi önemlidir.

Öksürüğün geçmesi için kişilerin evde uygulayabilecekleri bazı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlerin uygulanması kişilerin yaşadıkları öksürük probleminin geçmesine yardımcı olacaktır. Kişilerin devamlılık sağlaması, daha ilk uygulamada sonuç beklememesi önem arz etmektedir. Aksi takdirde öksürük sorununun devam edebileceğini unutmamak gerekir. Ayrıca bu kürlerin yalnızca öksürüğü rahatlatmak için tercih edildiği, kalıcı bir çözüm sağlamadığı gerçeğini de atlamamak gerekir.

Evde Öksürük Nasıl Geçer?

 • Çam kozalağı şurubunun öksürük üzerinde çok büyük bir etkisinin olduğu bilinmektedir. Kişilerin gönül rahatlığıyla başvurabielcekleri bu yöntem, öksürüğün ciddi düzeyde hafiflemesine de yardımcı olacaktır.
 • Bitki çaylarının öksürüğü rahatlatıcı bir tarafının olduğunu unutmamak gerekir. Dolayısıyla kişiler nane limon, rezene, adaçayı gibi bitki çaylarından faydalanarak öksürüğünü rahatlatabilir.
 • Kahve, siyah çay gibi içecekleri çok fazla tüketmemekte fayda vardır. Çünkü siyah çay boğazları yakıcı bir etkiye sahiptir. Kahvenin telveleri ile daha çok öksürüğe neden olabilir. Kişilerin tercih edecekleri çaylar papatya çayı, melisa çayı, yeşil çay gibi rahatlatıcı da olabilir.
 • Bal, toz zencefil ve biraz karabiber karıştırılarak, günde 3-4 kere bu karışım tüketilebilir. Bu durum öksürüğün ciddi düzeyde rahatlamasına yardımcı olacaktır.
 • Kişi bir suyu kaynatarak (isterse içine istediği yağları da ekleyerek) buharını içine çekebilir. Ayrıca buharlı bir banyo yapmak da öksürüğe iyi gelecek faktörler arasındadır.
 • Gribal enfeksiyona bağlı oluşan öksürük durumu söz konusuysa, kişilerin dinlenmeleri faydalı olacaktır.
 • Sigarayı bırakmak birkaç ay sonra öksürüğün durmasına yardımcıdır.
 • Tüm bunların yanı sıra doktor kontrolünde öksürük şurupları ya da hapları kullanılabilir. Ancak hiçbir ilacı, kişinin kendi kafasına göre kullanmaması gerekmektedir. Aksi takdirde yan etkilerin neden olabildiği çeşitli sorunlar meydana gelebilir.