Parmak Uçlarında Deri Soyulması Nedenleri ve Tedavisi

Parmak uçlarında deri soyulması, kişilerin mevsimsel geçişlerde ve farklı diğer durumlarda yaşadıkları durumlardan bir tanesidir. Kişi için zorlayıcı bir yanı olan bu durum, çok nadiren tıbbi bir hastalığın belirtisi olmaktadır. Genellikle cildiyenin verdiği kremler ile çözülen bu durumun ne zaman ciddi durum arz ettiğinin bilinmesinde büyük fayda vardır. Çünkü tıbbi rahatsızlıklarda erken tanı çok önemlidir ve erken tanı sayesinde tedavi daha kolaylaşmaktadır.

Parmak uçlarında deri soyulması çoğunlukla ciddi bir hastalık ile bağlantılı olmamaktadır. Rahatsız edici ve zorlayıcı bir durum olan çatlama ve soyulma, parmak uçlarında olması dolayısıyla hayat rutinini bozabilmektedir.

Özellikle ellerini sık sık kullanmak zorunda olan kişilerin, çok sık bilgisayar kullananların yaşadıkları bu durum çeşitli sorunlar oluşturmaktadır. Ayaklarda ve dudaklarda görülen durumlar kadar nadir değildir, genellikle her insanın başına bir kere gelmektedir. Döküntü kaşıntı gibi çeşitli cilt hastalıkları da bu duruma eşlik ederek durumu güçleştirebilir.

Parmak uçlarında deri soyulması çevresel faktörler nedeniyle oluşabileceği gibi, altta yatan faktörler düşünülenden çok daha farklı da olabilmektedir. Ancak bu durumla çok sık karşılaşan kişilerin, tetikleyicilerinin daha çok çevresel faktörler olduğunun da altını çizmek gerekir. Bu durumdan kurtulmak için hayatlarında çeşitli değişiklikler yapmaları doğru bir seçenek haline gelebilecektir. Dolayısıyla kişilerin mutlaka bir uzmana durumu aktarmaları ve neden kaynaklandığına dair bilgi sahibi olmaları gerekmektedir.

Parmak Uçlarında Deri Soyulması Nedenleri

Parmak uçlarında deri soyulmasının altında yatan çok fazla neden olabilmektedir. Bazen neden çevresel olabileceği gibi, psikolojik ya da genetik kaynaklı da olabilmektedir. Çoğu dışsal olan bu nedenler, kişiye özel ve spesifiktir. Örneğin çocuklarda çok fazla görülüyorsa, bu durum çok fazla parmak emmeye bağlı olabilir. Yaşanan iklimin de oluşturabileceği durumlar vardır. Çok soğuk yerlerde yaşayan kişilerin, böyle bir problem ile karşılaşmaları kaçınılmaz olmaktadır.

 • El yıkama alışkanlığı

Kişinin ellerini olması gerekenden fazla yıkaması, parmak uçlarında deri soyulmasını net olarak açıklayan faktörler arasında yer almaktadır. Obsesif bozukluklara bağlı olarak geliştirilebilecek bu ayrıntı, kişinin yorulmasına sebebiyet verebilen unsurlar arasındadır. Ellerinin fiziki anlamda zarar görebilmesini de içerebilen bir süreç olduğu unutulmamalıdır. Uzun vadede ellerde ciddi durumlar oluşturabilmekte ve kişinin canını çok fazla acıtabilmektedir. Geç kalınması durumun daha da kötü bir hal almasına sebebiyet verebilecek bir ayrıntıdır.

Parmak uçlarında deri soyulması, aynı zamanda el yıkama esnasında tercih edilen sabun ile ilgili de olabilmektedir. Bazı hassas ciltlerde sıvı sabun kullanmak yerine mutlaka katı sabun kullanılmalıdır. Bunun yanı sıra, elde deterjan yıkamak, çok sık evi temizleyip deterjana maruz kalmak da bu duruma neden olabilecek etkenler arasında yer almaktadır.

 • İklim

Çok kuru havaları olan iklimlerde yaşayan insanların bu problemle karşılaşma olasılıkları çok yüksektir. Çünkü kuru havalar, ellerin nemini kaybetmesine neden olmakta ve ellerde ciddi kurumalara sebebiyet vermektedir. Özellikle kış aylarında mutlaka eldiven kullanarak dışarı çıkmak gerekir.

İklimin kişinin üzerinde ciddi etkileri olmaktadır. Bazı alerjen durumlar iklimle birlikte oluşabilmektedir. Göz alerjileri, mevsimsel solunum yolu alerjileri ve el alerjileri oluşabilmektedir. Cilt alerjileri genellikle soyulma, kızarıklık, şişme ve çatlama gibi etkiler göstermektedir. Dolayısıyla kuru iklimde yaşayan kişilerin ciltlerini sürekli olarak nemlendirmelerinde büyük fayda olacağının altını çizmek gerekir.

 • Güneş Yanığı

Güneş yanığı parmak uçlarında kurumaya neden olabilmektedir. Dolayısıyla çok sıcak havalarda denize giren kişilerin buna dikkat etmesi gerekir. Yanan kuma çıplak elle ya da ayakla dokunmak/basmak bu durumu direkt olarak ortaya çıkarabilmektedir. Kişilerin güneşin tepede olduğu zamanlarda denizden kaçınmaları iyi bir seçenek olabilir.

Güneş yanığı uzun vadede çeşitli cilt sorunlarını beraberinde getirmektedir. Güneşin ultraviyole ışınlarının cilt kanseri gibi ciddi sonuçlar ortaya çıkarabildiğini unutmamak gerekir. Bu doğrultuda kişilerin güneş yanığı olmamak adına önlem almaları, olmaları durumunda da gerekli kremler ile tedavi olmaları ve güneşten kaçınmaları gerekmektedir.

 • Parmak Emme

Çocuklarda yaygın olan bu problem, zaman zaman yetişkinlerde de görülebilmektedir. Parmak emme alışkanlığı, parmak uçlarındaki yapıların zarar görmesine neden olabilmektedir. Bu durum parmakların kurumasına ve zarar görmesine neden olarak, parmaklarda deri soyulması oluşturabilen durumlar arasında yer almaktadır.

Parmak emme genellikle kişinin çocukluk dönemlerinde yaşadıkları regresyon ile ilişkilendirilmektedir. Dolayısıyla yetişkinlerde böyle bir durum mevcutsa, önce cildiyeden daha sonra da bir psikologtan yardım almalarında fayda olmaktadır. Aksi takdirde durum kişiyi psikolojik anlamda etkileyecek durumların oluşmasına ortam hazırlayabilmektedir.

 • Kimyasallar

Çalışanların büyük bir kısmı ellerinin çeşitli kimyasallar ile karşılaşmasına neden olabilmektedir. Ellerin deterjan, alkol, asit ve baz gibi maddeler ile karşılaşması, ellerin ciddi düzeyde zarar görmesine neden olabilecek faktörler arasında yer almaktadır.

Parmak uçlarında deri soyulması ortaya çıkaran ciddi durumlardan biri olan kimyasallar, çeşitli hastalıkların ilerlemesine de neden olabilmektedir. Dolayısıyla kişilerin ellerini korumak amaçlı eldiven kullanmaları büyük önem arz etmektedir. Ellerin ciddi zararlar görmemesi ve daha sonradan telafisi daha zor durumların ortaya çıkmaması adına kişilerin bu noktada dikkatli olmalarında büyük fayda olacaktır.

Kimyasallar yalnızca cilt için değil, solunum yolu için de risk faktörü oluşturmaktadır. Kişilerin iş değiştirme gibi bir şansları yoksa, mutlaka gerekli önlemleri alıyor olmaları ve olabildiğince kimyasallardan uzak durmaları gerekir. Kimyasalların cilt ile temasının ciddi durumlar oluşturabileceği kesinlikle unutulmamalıdır.

Bunların yanı sıra;

Bazı fiziksel hastalıklar da parmaklarda deri soyulması oluşturabilmektedir;

 • El egzaması,
 • Sedef hastalığı,
 • Eksfolyatif keratoliz,
 • Alerjik kontakt dermatit,
 • Kawasaki hastalığı,

Gibi hastalıklar bu duruma neden olabilmektedir. Kişiler bu hastalıklardan muzdaripse, mutlaka bir uzmandan yardım almalı ve öncelikle bu hastalıkları tedavi ettirmelidir. Aksi takdirde parmaklarda oluşan durumların ana nedeni çözülememiş olacak ve bu hastalık uzun süre kişinin hayatında kalacaktır.

Ne Zaman Doktora Gidilmelidir?

Parmak uçlarında deri soyulması hastalığını yaşayan kişiler, çoğunlukla doktora gitmek yerine durumu evde çözmeyi tercih etmektedir. Vakaların büyük bir kısmı herhangi bir ciddi durum arz etmemektedir. Dolayısıyla evde nemlendirici sürmek ya da alternatif tıbbın diğer seçenekleri ile bölgeyi yumuşatmak iyi ve doğru bir seçenek olabilmektedir.

Tahriş edici maddelerden uzak durmak da bir yerden sonra durumun düzelmesine yardımcı olacak seçenekler arasındadır. Ancak kişinin evde bulduğu çözümler her zaman için yeterli olmayabilmektedir. Eğer aşağıdaki belirtiler mevcutsa, kişinin acilen bir doktora başvurması gerekir:

 • Soyulma iki haftadan daha uzun bir süredir devam ediyorsa,
 • Sunulan tedaviler sonucunda dahi deri soyulmaya devam ediyor herhangi bir düzelme olmuyorsa,
 • Alerjik bir durum oluşturabilen belirtiler mevcutsa,

Kişi bir uzmandan yardım almayı tercih ederek durumun çözülmesini sağlayabilir. Doktor belirli yanma testleri ile durumu kontrol ederek, hastalığın tanısını koyup teşhisini sağlayacaktır. Buna uygun bir tedavi planı da çizecektir.

Parmak Uçlarında Deri Soyulması Tedavisi

Tedavi çok kapsamlı olabilmektedir. Parmak uçlarında deri soyulması tedavisi için öncelikle bu durumu oluşturan nedenleri incelemek gerekmektedir. Bazı durumlarda evde tedavi yeterli olurken, bazı durumlarda doktora başvurmak elzemdir. Özellikle yukarıda yazan maddeleri taşıyan kişilerin mutlaka bir uzmana başvurmaları gerekecektir.

Evde Neler Yapılabilir?

Kişilerin bu durumdan kurtulabilmek adına evde alabilecekleri bazı önlemler bulunmaktadır. Bu önlemler alınarak, yaşanan durum hafifletecek ve belki de hiç oluşmayacaktır.

 • Bulaşık yıkarken, ev temizlenirken ya da duş alınırken sıcak veya soğuk su yerine, her zaman ılık su kullanılmalıdır. Çok sıcak ve çok soğuk olan sular, cildin kurumasına neden olarak parmak uçlarında deri soyulması sorununu oluşturabilmektedir.
 • Bulaşık yıkarken ya da temizlik yaparken kişinin eldiven takmasında büyük fayda olmaktadır. Dolayısıyla kişiler ellerini deterjanın olumsuz etkilerinden korumak ve suyun sıcaklığından etkilenmemek adına mutlaka eldiven kullanmalıdır.
 • Soğuk havalarda mutlaka eldivenle dışarı çıkmak gerekmektedir. Soğuk hava direkt olarak yüzü ve elleri kurutmaktadır.
 • Deterjan değiştirilmeli, doğal içerikli deterjan ve sabunlar kullanılmalıdır. Sıvı sabun olabildiğince az tercih edilmeli, daha çok katı sabun kullanılmalıdır.
 • Parmak uçlarının suyla temasının ardından mutlaka nemlendirici krem kullanılmalıdır. Özellikle duş sonrası tüm vücudu nemlendirmekte fayda vardır.

Geçmemesi Durumunda Ne Yapmak Gerekir?

Alınan tüm önlemlere rağmen parmak uçlarında deri soyulması geçmiyorsa, bir uzmandan destek almakta fayda vardır. Doktor yapacağı testler ile durumu teşhis edecek, buna uygun bir tedavi planı geliştirecektir. Kişilerin bu doğrultuda mutlaka bir uzmandan destek almaları ve 14 günü aşkın süredir devam eden bir durumları varsa, hiç vakit kaybetmeden doktora başvurmaları önem arz etmektedir. Aksi takdirde durum ilerleyebilir ve kişiye zarar veren bir hal alabilir.