Peniste Deri Soyulması Nedenleri ve Tedavisi Nelerdir?

Penis rahatsızlıkları erkekler tarafından sıklıkla yaşanan durumlar arasındadır. Ancak bu durum biraz utangaçlık duygusu oluşturdurduğu düşüncesiyle sürekli göz ardı edilmektedir. Ancak genital bölge rahatsızlıkları çok ciddi problemlerin habercisi olabilir. Bu nedenle bu tür sorunların asla göz ardı edilmemesi gerekmektedir.

Peniste deri soyulması rahatsızlığı da erkekler arasında çok sık olmamakla beraber görülebilen rahatsızlıklar içerisinde yer almaktadır. Penis üzerinde görülen deri soyulması rahatsızlığı birçok farklı nedene bağlı olarak görülebilir.

Bazı nedenler geçici olarak etki göstermesi dolayısı ile çok fazla ciddiye alınmamalıdır. Ancak bazı sorunların yol açtığı peniste deri soyulması penis kanseri belirtisi bile olabilir. Böyle bir durum yaşandığı anda ihmal edilmeden acilen bir sağlık kuruluşuna başvurularak uzman kişilerden destek almak en doğru yöntem olacaktır.

Peniste deri soyulması nedenleri

Peniste deri soyulması rahatsızlığı birçok farklı neden etkisiyle görülebilir. Bu nedenler arasında bazıları oldukça tehlikeli olmakla beraber bazı nedenler küçük sorunların yol açtığı bir rahatsızlık olabilir. Öncelikle her zaman genital bölge temizliği bu gibi durumlara yol açan ilk neden olarak görülmektedir. Hassas bir bölge olmasından dolayı her zaman temiz tutulması gerekmektedir. Bunun yanında ortak çamaşır kullanımı, ergenlik süreci, alerji gibi nedenlerden dolayı peniste deri soyulması görülebilir.

Peniste oluşan deri soyulması rahatsızlıklarının bazı nedenleri şu şekildedir;

 • Cinsel ilişki sırasında oluşabilecek rahatsızlıklar
 • Ortak iç çamaşır kullanımı
 • Yeteri kadar temiz tutulmayan genital bölge
 • Ergenlik süreci
 • Penis kanseri
 • Sünnet olmayan bireylerde peniste deri soyulması rahatsızlığı sıklıkla görülmektedir.

Bu nedenler arasında en tehlikeli olan penis kanseri son derece tehlikeli bir durumdur. Önlem alınmadığı takdirde hayati sonuçlar doğurabilecek sorunlara kadar gidebilir. Yukarıda verilen başlıkları detaylı bir şekilde inceleyerek sorunun kaynağını bulabilirsiniz.

 • Cinsel ilişki sırasında oluşabilecek rahatsızlıklar

Cinsel ilişki sırasında oluşabilen bazı rahatsızlıklar bulunmaktadır. Bunlar arasında peniste deri soyulması durumu da bulunmaktadır. İlişki sırasında yeteri kadar temiz olmayan bölgeler ile oluşan temas sonucunda bazı mikrop kapma durumları yaşanabilir. Buna bağlı olarak partnerinizde olan bir rahatsızlıktan dolayı peniste deri soyulması rahatsızlığı görülebilir.

 • Ortak iç çamaşır kullanımı

İç çamaşır kullanımı bilindiği üzere kişisel eşyalar arasında yer almaktadır. Başka bir kişiye ait olan iç çamaşırı temiz olma bile bazı rahatsızlıklar getirebilir. Deri hastalıkları bulaşıcı olmasından dolayı çamaşırını aldığınız kişide olan bir mantar rahatsızlığı sizede bulaşabilir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için size ait olmayan bir iç çamaşırı kullanmanız doğru olmayacaktır.

 • Yeterli derecede temizlenmeyen genital bölge

Genital bölge oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Bu nedenle her zaman temiz tutulması ve gerekli bakımlarının yapılması oldukça önemlidir. Bu konuda dikkat etmeyen bireyler bu şekilde oluşabilecek peniste deri hastalıklarına yakalanabilir. Özellikle sıcak mevsimlerde olan terleme sonucunda bu rahatsızlıkların görülmesi oldukça doğaldır. Bu nedenle her zaman genital bölge temizliğine özen göstermek gerekmektedir.

 • Ergenlik süreci

Ergenlik döneminde bazı genital bölge rahatsızlıkları yaşanmaktadır. Bu sorunlar arasında peniste deri soyulması da bulunabilir. Öncelikle bu dönemlerde yağlı yiyeceklerden uzak durmak gerekmektedir. Bunun yanında ebeveynler tarafından bu dönemde çocuklarda oluşan gelişimle beraber almaları gereken sorumluluklar artmaktadır. Buna bağlı olarak genital bölge temizlikleri hakkında bilgi verilmelidir.

 • Penis kanseri

Tüm anlatılan başlıklar arasında en tehlikeli ve dikkat edilmesi gereken hastalık penis kanseridir. Penis kanseri tam olarak neden kaynaklandığı bilinmemektedir. Tüm kanser türlerinde olduğu gibi penis kanserinde de 4 evre bulunmaktadır. Erken teşhis oldukça önemlidir. Bazı hastalarda erken müdahale ile ilaç tedavisi bile etkili olmaktadır. Bunun yanında bazı hastalarda cerrahi müdahale ve

 • Kemoterapi gerekebilir.

Penis kanseri belirtileri oldukça fazladır. Kaşıntı, tahriş, açık yara, peniste şiddetli ağrı, ereksiyon sorunu, deri soyulması gibi birçok durum mevcuttur. Eğer bu durumlar arasından herhangi bir tanesini yaşıyorsanız bir uzman doktor tarafından müdahale edilmesi gerekmektedir.

 • Sünnet olmayan bireylerde görülebilir

Peniste deri soyulması daha çok Avrupa toplumları başta olmak üzere Müslüman olmayan sünnetsiz toplumlarda yaygın bir rahatsızlık olarak bilinmektedir. Sünnet olmakla alakalı olarak ortaya çıkan peniste deri soyulması rahatsızlığı oldukça acı veren ve rahatsız edici bir durum olarak görülmektedir.

Peniste deri soyulmasına neden olan bazı hastalıklar

Peniste deri soyulması rahatsızlığı bazı hastalıkların sonucu olarak görülebilir. Bu hastalıkların sonucunda görülen peniste deri soyulması kişinin sosyal yaşamından cinsel yaşamına kadar pek çok alanı oldukça fazla şekilde etkilemektedir.

Bu rahatsızlığı yaşayan kişilerde görülen belirtiler arasında kaşıntı, kızarıklık, koku, ağrı, idrarda yanma gibi sorunlar oluşmaktadır. Bu nedenle günlük yaşamda bu rahatsızlıkların oluşması kişide özgüven eksikliği ve sosyal ilişkilerde zayıflamaya kadar birçok etkiye sebep olmaktadır.

Bunun yanında peniste deri soyulması rahatsızlığı cinsel yaşamda da sorun oluşturmaktadır.

Peniste deri soyulması yaşayan bireylerde cinsel isteksizlik, ereksiyon sorunu ve ilişki sırasında acı hissi oluşmaktadır. Tüm bunların yanında peniste deri soyulması rahatsızlığı ilişki sırasında karşı cinse mikrop bulaştırma veya mikrop kapma riski taşımaktadır.

Rahatsızlık sırasında ilişki yaşayan kişilerde hastalığın artması veya partnerine mikrop bulaştırma riski bulunmaktadır. Bu nedenle rahatsızlık fark edildiği anda bir sağlık kuruluşundan yardım almak en doğru karar olacaktır.

Peniste deri soyulması rahatsızlığına neden olan bazı hastalıklar şu şekildedir;

Penis mantarı

Penis mantarı son derece acı veren bir durumdur. Bu rahatsızlığı yaşayan kişilerde kaşıntı, yanma, acı, kızarıklık gibi durumlar sıklıkla görülmektedir. Penis mantarı tehlikeli bir durum değildir. Oluşma nedeni çoğunlukla yanlış ilişkiye girme, yeterince temiz tutulmayan genital bölge, ortak kullanılan kişisel eşyalar nedeniyle görülmektedir.

Penis mantarı tedavisi antibiyotik ve krem desteği ile 1-2 hafta içerisinde çözülmektedir. Krem tedavisi sonrasında iyileşme yaşayan kişilerin belirli bir süre krem tedavisine devam ederek mantarın tamamen temizlenmesini sağlaması gerekmektedir.

Penis biti

Penis bitinin oluşmasının asıl nedeni yeteri derecede temizlenmeyen genital bölgeden kaynaklıdır. Penis üzerinde oluşan kıl köklerinde oluşan bitler kişiden kişiye geçebilir. Tedavisi diğer rahatsızlıklara göre oldukça basit olmasının yanı sıra tedavi sırasında eşe bulaşma riskine karşı iki tarafında tedavi olması en doğrusudur.

Penis biti bulaştıktan sonra cinsel ilişkiye girilmesi tavsiye edilmez. Cinsel ilişki yaşanması durumunda karşı tarafında kesinlikle tedavi olması gerekmektedir. Penis biti oldukça bulaşıcı bir rahatsızlıktır. Belirtileri arasında kaşıntı, kızarıklık ve deri soyulması yer almaktadır.

Sedef rahatsızlığı

Sedef hastalığının birçok etkisi bulunmaktadır. Bunlar arasında peniste deri soyulması rahatsızlığı da bulunmaktadır. Böyle bir durum karşısında mutlaka bir hekime danışmak gerekmektedir. Sedef kaynaklı peniste deri soyulmalarında doktor tedavisi şarttır.

Cinsel sorunlar

Cinsel yaşam sırasında kullanılan bazı yöntemler penis rahatsızlıklarına yol açabilir. Bunlar arasında rahatsızlığa en çok sebep veren bazı yöntemler bulunmaktadır. Bazı prezervatif veya cinsel ilaçların etkisi olarak tahriş, kaşıntı, deri soyulması gibi nedenler bulunabilir. Cinsel ilişki sırasında kullanılan elemanların kalitesine ve güvenilirliğinden emin olmanız cinsel sağlığınız açısından oldukça önemlidir.

Bunun yanında partner kaynaklı deri soyulması rahatsızlıkları da bazı hastalarda görülmektedir. Partnerde olan bir rahatsızlık cinsel ilişki sırasında geçme riski bulunmaktadır. Özellikle bu şekilde bir cinsel rahatsızlık hissedildiği dönemlerde ilişkiye girilmemesi uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Diğer nedenler

Yukarıda belirtilen nedenlerin yanı sıra bazı alt nedenler yüzünden peniste deri soyulması rahatsızlığı görülebilir. Bunlar arasında en sık yaşanan durumlar ergenlik dönemi sorunları yer almaktadır. Ergenlik dönemine giren çocukların penis bölgesine uygulaması gereken temizlik önemini pek fazla dikkate almazlar. Bunun sonucunda bu tür rahatsızlıklar görülebilir. Bu noktada ebeveyn tarafından gerekli destek sağlanarak temizlik bilgileri verilmelidir.

Bir başka neden olarak masturbasyon görülmektedir. Yanlış şekilde ve sık yapılan masturbasyon sonucunda penis derisinde soyulma meydana gelebilir. Bu durumda cinsel organ ciddi noktalara varabilecek hasar görebilir.

Peniste deri soyulması durumunda ciddiye alınması gereken durumlar

Peniste deri soyulması durumunda bazı durumlarda hızlı önlem almak gerekmektedir. Bu sorunlar görüldüğü takdirde acilen bir uzman yardımı almanız oldukça önemlidir.

 • Peniste Deri Soyulması Nedenleri ve Tedavisi Nelerdir?

Bu gibi durumların yaşanması durumunda acilen bir sağlık kuruluşuna giderek, uzman yardımı almak gerekmektedir. Tüm bu önlemlerin alınması durumunda yaşanılan hastalık uzman yardımı ile kısa süre içerisinde atlatılabilir. Genital bölge rahatsızlıkları diğer bölgelere nazaran daha hassas ve acil önlem alınması gereken bir durumdur.