Şap Etkisi Ne Kadar Sürer? Bir Zararı Var Mı?

Şap, alüminyum, sülfat ve potasyum bileşenlerini içinde barındıran kokusuz ve beyaz renge sahip bir bileşendir. Doğal tuz bileşenlerini içinde barındıran şap, geçmiş dönemlerden beri günümüzde farklı ihtiyaçların giderilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Kimyasal yapısı olan şap buruk tat barındıran ve suda eriyebilen bir maddedir.

Günümüzde hemen herkes tarafından bilinen bir bileşen olmasının yanı sıra ilk dönemlerde kötü kokuları ortadan kaldıran bir madde olarak kullanılıyordu. Ancak ilerleyen dönemlerle birlikte farklı amaçlar içinde kullanılmaya başlayan şap, tıp sektöründe de ilaç ve tedavi alanlarında da kullanılmaktadır. Uygun maliyetli olması nedeniyle bütçe dostu olarak kabul edilir.

Yaygın olarak kullanılmasa da tıbbi açıdan kullanılan bir ürün olması nedeniyle merak edilen soruları da beraberinde getirmektedir.

Şap Nasıl Kullanılır?

Farklı kullanım alanlarına sahip olan şap, taş ve toz halinde olan türlere sahiptir. Toz halinde olan şap, ağızda meydana gelen yaraların tedavilerinde kullanılmaktadır. Taş halinde olan şap ise deodorant etkisi amacıyla da kullanılmaktadır. Suyla ıslatılarak kullanılan taş şap, kötü kokuların yayılmasını engelleyen özelliklere sahiptir.

Yüzyıllardır kullanılan taş şap, kötü kokuların ortadan kaldırılmasını sağlarken cilt dışında farklı alanlarda da kullanımı mümkündür. Yemek, iplik ve boya alanında da kullanımı bulunan şap, yemeklere katıldığında tat veren özellikleri ile tercih edilmektedir. Turşu üretiminde ise genellikle doğal tuz olarak kullanılmaktadır. Sofralarda yemeklerin tüketilmesi sırasında da tercih edilmektedir. Sağlık için oldukça faydalara sahip olan şap, yapılan araştırmalar sonucunda tedavilerde de tercih edilen bir üründür.

Şap Ne İşe Yarar?

Günlük hayatta kolaylıkla ulaşabileceğiniz ürünler arasında yer alan şap, aktarlardan kolaylıkla temin edilebilir bir üründür. Dünyanın farklı bölgelerinde yoğun olarak bulunan şap, ülkemizde de Ege bölgesinde yoğun olarak bulunmaktadır. Birbirinden farklı özelliklere sahip olan şap, cilt onarımında oldukça etkili çözümler üretirken geçmiş dönemlerde rahatsız edici seviyede meydana gelen kokulardan kurtulmak amacıyla da kullanılmaktaydı.

Sağlık açısından da oldukça faydaları bulunan şap, vücutta meydana gelen yaraların üstüne taş şaplar kesilerek yaraların üstlerine dökülerek tedavi amacıyla da kullanılıyor. Bunların yanı sıra mide problemlerinde meydana gelen problemlerde de şap tüketilerek problemler ortadan kaldırılabiliyor.
Deri üretiminde de sıklıkla tercih edilen şap, tıraş sonrası meydana gelen kanamaların durdurulması ve kibrit üretimlerinde de tercih edilerek kullanılmaktadır. Şap farklı alanlarda kullanıma uygun olması nedeniyle tercih etmektedir. Günümüzde ise tıp alanında farklı alanlarda tercih edilerek kullanılmaktadır.

Şapın Faydaları Nelerdir?

 • Vücutta meydana gelen kanamaların durdurulması amacıyla kullanılır
 • Sarı renge ulaşmak amacıyla şap kullanılmaktadır.
 • Makyaj yaparken ciltte meydana gelen ton farkını ortadan kaldırmak amacıyla kullanılır
 • Gün içinde oluşabilecek zehirlenme durumlarında kusma etkisi gösterirken, bireylerin kusma eylemlerini oldukça hızlandırarak riskleri en aza indirir.
 • Aşılarda kullanılır. Vücut enfeksiyon kapma risklerini en aza indirerek direnç gösterir. Bu sayede enfeksiyonları önlerken enfeksiyon kapmalarının da önüne geçer
 • Bakterileri öldürerek kalkan görevi görür
 • Tıraştan sonra cilde yumuşak bir doku kazandırır.
 • Ciltte meydana gelen kıl dönmelerine karşı etkilidir.
 • Ağız bölgesinde meydana gelen yaraların iyileşme sürelerini hızlandırır
 • Özellikle ergenlik dönemlerinde ciltte meydana gelen sivilcelerin ortadan kaldırılmasında etkili çözümler üretirken ciltte kızarıklık ya da şişme durumlarını engeller
 • Aşırı terleme neticesinde meydana gelen ter kokusunu ortadan kaldırırken, koltuk altlarında şap kullanmak kötü kokuları başlamadan yok eder
 • Derilerde meydana gelen sarkmaların önüne geçerken derileri sıkıştırmaya yarar
 • Ciltte meydana gelen çatlakları onarır
 • Hayvanlarda meydana gelen deri problemlerinin iyileşme hızlarını artırır

Şap Cinselliği Azaltır Mı?

En fazla merak edilen konulardan bir tanesi de şap cinsel durumu etkiler mi? Halk arasında şap kullanım durumlarında cinsel ilişki konusunda engelleyici bir durum iddia edilmektedir. Ülkemizde askeriye ve yatılı kurumlarda cinsel isteklerin azaltılması konusunda şap kullanım durumu yaygın olarak bahsedilen konulardan bir tanesidir. Ancak şap, cinsel dürtüleri azaltmaz. Aksine şap kullanım sonrasında psikolojik olarak etki eder. Bu etkilerin başında yorgunluk hissi, bireylerde çöküntü durumları ve isteksizlik görülebilen durumlardır.

Bireylerde meydana gelen halsizlik ve isteksizliklerden dolayı cinsel ilişkiden uzak kalma durumları ortaya çıkarır. Bu gibi durumlar söz konusu ise fiziksel olarak cinsel ilişki sırasında performans göstermek yeterli olmayacaktır. Buna gire şap kullanım durumları cinsel ilişkiyi azaltıcı bir etken kabul edilmese de dolaylı yoldan şap kullanım durumlarda isteksizlik durumları en belirgin durumlardır. Ülkemizde yatılı kurumlarda ya da askeri kurumlar içerisinde şap kullanıldığına dair hiçbir kanıt bulunmaz.

Şap Zararlı Mı?

Şap doğal ve sağlıklı bir maddedir. Ancak diğer besin kaynaklarında olduğu gibi şap kullanımında aşırıya kaçmak bireylerde yan etkileri gösterebilir. Bu nedenle dozlarına dikkat ederek kullanmak her zaman daha faydalı olacaktır. Aşırı miktarlarda şap kullanmak vücudun farklı reaksiyonlar vermesine neden olabilir. Özellikle vücuttaki kıllanma oranlarında yaşanan artış en belirgin özelliktir.

Şap kullanımında aşırıya kaçmak ilk olarak hormonları tetikler. Kıllarda yaşanan artış durumlarında geç kalınmadan sağlık kuruluşuna giderek muayene olmak son derece önemlidir. Her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis etkili sonuçlar almak için yeterli olacaktır.

Şap hakkında halk arasında bilinen bir diğer yanlış bilgi ise ALZHEİMER’e neden olduğudur. Bilimsel ya da araştırmalar sonucunda kanıtlanmış bir durum olmaması nedeniyle bu bilgi de tamamen yanlıştır. Şap tüketiminde dikkat etmek en önemli konu iken, düzenli olarak ilaç tüketimi yapan ya da alerjisi olan bireylerin şap kullanmadan önce doktorlara danışmasında fayda var.

Şap insanlar arasında yaygın olarak konuştuğu konulardan bir tanesi de cinselliktir. Öyle ki halk arasında şap kullanımı cinsel ilişkiye doğrudan etki ettiği iddia edilse de doğrudan olmasa da isteksizlik etkilerine ve yorgunluğa neden olduğu için dolaylı yollardan etki ettiğini söylemek yanlış olmaz. Bu durum kanıtlanmamış ve araştırmalar sonucunda elde edilen sonuçlar değildir.

Şap Etkisi Ne Kadar Sürer?

Başta ülkemiz olmak üzere dünya genelinde şap denildiğinde akla gelen ilk konu cinsel isteksizliğe neden olduğudur. Bunun dışında kullanım alanları oldukça geniş olan şap farklı alanlarda sürekli olarak kullanılmaktadır. Cinsel birliktelik sırasında cinsel etkiyi düşürmek amacıyla kullanılması konusunda ise farklı düşünceler yer almaktadır.

Kesin ve kanıtlanmış bilgiler olmamasına rağmen hal arasında yatılı kurumlar ve askeri birimler içinde şap kullanımı iddia edilmektedir. Buna göre öğrenci ve askerlerde genellikle halsizlik, yorgunluk ve cinsel isteksizlik durumu sık karşılaşılan bir durumdur. Uzun süre boyunca şap kullanım durumlarında cinsel dürtü azalma yolunu seçerken aynı zaman da hormonları etkilediği için tüylerde de artış meydana gelmektedir. Şap etkisi genellikle kanda 4 gün sürerken bazı durumlarda sürekli olarak şap kullanmak bu süreyi elbette uzatacaktır. Örnek verecek olursak 6 ay süren askerlik süresi boyunca şap tüketmek 4 günlük süreyi 6 aydan daha fazla süreye uzatmaktadır. Ancak özetleyecek olursak bir bireyin şap tüketimi sonrasında 4 gün kanda kalan şap, 5. Günden itibaren vücuttan atılır ve şap etkisi 5. Günden itibaren vücuttan atılmış olur.