Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Günümüzde ciltte en fazla karşılaşılan problemlerin başında sivilce problemi yani akne problemleri gelmektedir. Özellikle ergenlik dönemlerine girmiş olan bireylerde görülebilen bir durum olsa da sivilce problemini ortadan kaldırsanız dahi ilerleyen dönemlerde meydana gelen sivilce izleri büyük bir sorun haline gelmektedir. Sivilcelerin meydana getirdiği iz ya da lekeler ciltte iyi bir görüntü oluşturmaz.

Günümüzde en fazla merak edilen konulardan bir tanesi olan sivilcelerin nasıl geçirileceği sorusudur. Sivilceler bireylerin cilt yapılarına göre geçici olabilirken bazı durumlarda kalıcı olabilmektedir. Özellikle kırmızı renge sahip sivilceler zamanla iyileşerek hiçbir etki göstermeden geçmektedir. İyileşme süreçleri bireylere göre değişkenlik gösterebileceği için zaman konusu farklıdır. Ancak günümüzde sivilcelerin ortadan kaldırılması amacıyla doktorlar tarafından yazılan ilaç ve kremler kullanılarak da sivilce lekelerinden kurtulmak mümkündür.

Sivilce Nedir?

Ciltte bulunan gözeneklerde farklı hücre tıkanmaları ya da yağlanma sonucunda meydana gelen durumlara sivilce ismi verilir. Sivilcelerin bulunduğu alanlarda ciltte tıkanıklıklar ve bakteri artışlarının neden olduğu iltihaplanmalar meydana gelir. Geçmiş dönemlerden günümüze dek en fazla genç bireylerde meydana gelen bir durumdur. Özellikle ergenlik dönemlerde çıksa da ilerleyen yaşlarda da sivilce problemleri karşılaşılan bir cilt problemidir.

Sivilce Neden Oluşur?

Her birey cildine değer verir ve cildin pürüzsüz ve kusursuz olmasını ister. Ciltte iltihaplanmanın neden olduğu problemlerle birlikte yayılmalar meydana gelir. Cilt yüzeylerinde kızarıklık ve şişme gibi durumlar sivilce problemleridir. Ciltte folikül duvarlarının yırtılmasından sonra derilerde hasarlar gözlemlenir. Yırtılma sonrasında belirli dönemlerde iz ve lekeler ciltte ortaya çıkar. İzler geçici olabileceği gibi kalıcı olarak da ciltte yer edinebilmektedir. Ciltte meydana gelen lekeler iki farklı gruba ayrılır.

  • HİPERTRPFİK: Sivilce oluşumunun etki ettiği ciltteki hasarları onarmak amacıyla üretilen kolajendir. Cilt yüzeylerinde kırmızı ve pembe renge sahip, şişik ve sert formda olan izlerdir. İzlerin yapıları bireylerin ciltlerine göre değişiklik göstermektedir.
  • ATROFİK: Sivilcelerin iyileşmeye başlamasıyla birlikte ciltteki doku kayıplarının yerine meydana gelen izlerdir. Ciltte meydana gelen çukur ve çöküntülerin izleri ve genişlikleri bireylerin cilt yapılarına göre değişiklik gösterir.

Evde Sivilce İzi Nasıl Geçer?

Sivilce izleri de ciltlerde meydana gelen diğer izler gibi kalıcı olabilir. Özellikle derin sivilceler ciltte kalıcı hasarlara yol açabilir. Günümüzde sivilce problemi yaşayan bireylerin büyük çoğunluğu sivilceleri kalıcı iz olmadan atlatabilse de %10’a yakın bireylerde sivilce izleri kalıcı hasarlar bırakmaktadır. Sivilcelerin neden olduğu izleri ortadan kaldırmak için evde şu işlemleri uygulayabilirsiniz;

  • Limon Suyu: Cilde uygulayabileceğiniz en doğal ürün limondur. Limonda bol miktarlarda sitrik asit bulunur ve bu asit ölü hücrelerin ortadan kaldırılmasını sağlarken aynı zaman da yeni hücrelerin oluşumunu da ciddi oranda hızlandırır. Limonu pamuk kullanarak nemlendirdikten sonra masaj halinde pamuğu cildinize uygulayın. Daha sonra ılık su kullanarak yüzünüzü limondan arındırın.
  • Tonik ve Elma sirkesi: Elma sirkesi, ciltte meydana gelen lekelerin renklerini açmak için en etkili besin kaynağıdır. Elma sirkesini pamuk kullanarak yüzünüze uygulayın. Ilık su ile duruladıktan sonra yüzünüzü kurutun ve yatma esnasında tonik uygulayarak uyuyun.
  • ALOE VERA MASKESİ: Günümüzde en fazla tercih edilen maskelerden biri olan ALOE VERA, cildin yenilenmesi için son derece değerlidir. Çatlak ve yanık problemlerinde de kullanılan ALOE VERA, sivilce izlerini de ortadan kaldırmaktadır. Yarım saat ALOE VERA maskesini cildinizde beklettikten sonra ılık su kullanarak yıkayın.
  • SALATALIK: Cildin dinlendirilmesi için son derece değerli bir ürün olan salatalık, ciltteki lekelerin ortadan kaldırılmasını sağlarken cildin dinlenmesi açısından da son derece önemlidir.

Sivilce İzlerinde Uygulanacak Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Sivilcelerin meydana getirdiği derin izleri ortadan kaldırmak için uygulanabilecek en iyi yöntemler kimyasal peeling ve lazer tedavileridir. Özellikle ciltte meydana gelen çöküntü, çukur ve genişlemeleri ortadan kaldırmak için en iyi yöntemlerdir. Yüzde meydana gelen renk değişiklik durumlarında lazer tedavi yöntemini kullanarak renk farklılığını ortadan kaldırabilirsiniz. Sivilce bulunan bireylerin sivilcelerini zamanında tedavi ettirmesi, ilerleyen dönemlerde leke ve izlere yakalanmadan ortadan kurtulmanın en iyi yoludur.

Evde kendinizin hazırlayabileceği doğal yöntemleri kullanarak da sivilce izlerini tedavi edebilirsiniz. Bu sayede cildinizdeki lekeleri tedavi ederken aynı zaman da cildinizi temizleyebilir ve cildinize bakım yapabilirsiniz. Sivilceleri yok etmek için günümüzde en fazla tercih edilen yöntemlerden bazıları ise sabun köpüğü, diş macunu ve yoğurdu cilde sürdükten sonra bekletmektir. Ancak bu tedavi yöntemlerinin ciltlerde enfeksiyon, kızarıklık ve lekelenmelere neden olacağının unutulmaması ve bu yöntemleri kullanmadan önce doktor kontrolüne gitmesinde fayda var.

Kızarmış Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Kırmızı renge sahip olan sivilcelerin yok edilmesi herkes tarafından tercih edilebilecek bir durumdur. Görüntüsü ve rengi ile dikkat çeken kızarık sivilcelerle temas etmemek son derece önemlidir. Kırmızı renge sahip sivilcelerin giderilmesi için alınabilecek en etkili yöntem güneşten koruyan kremleri sürerek güneşten korunmaktır. Bireyleri rahatsız edebilecek bir görselliğe sahip olan kızarık sivilcelerden kurtulmak içinde lazer tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Lazer tedavileri sayesinde cildiniz daha pürüzsüz ve sivilcelerden temizlenmiş hale dönecektir. Kızarık sivilce izlerinin yanı sıra farklı renklere sahip cildinizi de lazer tedavilerini kullanarak ortadan kaldırabilirsiniz.

Sivilcelerden Korunma Yolları Nelerdir?

Ciltte en sık meydana gelen problem sivilce problemleridir. Özellikle genç yaşta olan bireylerde görülebilen bir durum nedeniyle en nefret edilen cilt rahatsızlığıdır. Yüz, boyun ve sırt bölgesinde yaygın olarak meydana gelen sivilceleri patlatma sonrasın da iz kalabilme durumları bulunur. Meydana gelen bu iz ve lekelenmeler görüntü açısından bireyleri rahatsız etmektedir.

Sivilce lekeleri ve meydana gelebilecek çukur ve genişlikleri ortadan kaldırmak için doktor kontrolüne giderek tedavileri uygulamak en etkili yöntemdir. Ayrıca kendiliğinden geçebilecek bir durum olduğunu da hatırlatalım. Cildin hem sağlıklı hem de meydana gelebilecek iz ve lekelerden kurtulabilecek bir tedavi yöntemi seçilmelidir. Akne ve sivilcelerden korunmak için özellikle bol yağlı ve bol tuzlu yiyecekleri tüketmemek gerekir.