Sol Kol Uyuşması Neden Olur? Neye İşarettir?

Günümüzde çok yaygın rastlanan konulardan bir tanesi olan sol kol uyuşması, çoğu zaman kişide panik yaratmaktadır Genellikle kalp krizi olarak yorumlanan bu sorunun, altında yatan pek çok neden olabilmektedir. Kişiler durumdan şüphelenmeden önce, mutlaka kalp krizinin diğer semptomlarının olup olmadığını da değerlendirmelidir. Özellikle 20 dakikadan uzun süren yakıcı, sıkıştırıcı bir göğüs ağrısı olan, sol kolundaki ağrı çene ve boyun bölgesine de vuran kişilerin acilen ambulansı aramaları gerekmektedir. Fakat bunun yanı sıra sol kol uyuşmasının farklı açıklamaları olabileceğini de unutmamak gerekir.

Sol kolun uyuşması, kişilerin hayatları boyunca en az birkaç kez karşılaştıkları durumlardan bir tanesidir. Aile geçmişinde kalp krizi benzeri durumları olan kişileri ciddi düzeyde korkutan bu sorun, oldukça yıpratıcı olmaktadır. Kişiyi panikletmekte ve çoğu zaman panik atak gibi durumların oluşmasına da sebebiyet vermektedir. Çoğu zaman altında gerçekten fiziksel bir durum yatsa da, zaman zaman bu sorun fiziksel durumlardan bağlantısız psikolojik de meydana çıkabilmektedir.

Sol Kol Uyuşması Neden Olur?

Sol kol uyuşması çoğu zaman kola olan kan akışının kesilmesi sonucu oluşan bir problemdir. Sol kolun içe çekilir bir şekilde uyuşması, sanki elin çekiliyormuş gibi bir hissiyatın oluşması durumları söz konusudur. Kolda hafif ya da ağır bir ağrı durumu da söz konusu olabilmektedir. Kişi kolunun uyuşmasından şikayet etmekte, çoğu zaman bu ağrı parmaklara da vurmaktadır. Parmaklarda meydana gelen ağrı; koldaki kan akışının yavaşlığı ile doğrudan bağlantılı olmaktadır.

Sol kol uyuşması probleminin oluşmasına sebebiyet veren etmenler;

 • En yaygın nedenin kalp krizi olduğu bilinmektedir. Ancak aşağıda yazan belirtiler ile eşleştirme sağlandıktan sonra, kişilerin şüphelenmesi gerekir.
 • Farklı kalp rahatsızlıkları bu duruma neden olabilir. Kişinin öncesinde teşhis edilmiş bir kalp rahatsızlığı söz konusu ise, mutlaka bir uzmana başvurması gerekir.
 • Çok ağır yük kaldırmak da bu durumu oluşturabilir. Kişi gün içerisinde çok fazla yük taşımış ve bu yükten kaynaklı rahatsızlık hissetmişse ve bu duruma eşlik eden herhangi bir başka problem söz konusu değilse, mutlaka bir uzmana başvurması gerekir.
 • Beyin enfeksiyonları, beyin kanamaları ve damar tıkanıklıkları da bu durumu oluşturan etmenlerdendir.
  Kanser metastazları, vitamin eksikliği, dolaşım bozuklukları, bel fıtığı, beyin ve omurilik tümörleri de buna neden olabilir.
 • Omurilik kanal daralması, şeker hastalığı, huzursuz bacak sendromu, bacak kırılması, migren ve romatizma hastalıkları, sürekli aynı pozisyonda kalmaya bağlı ağrılar ve uyuşma çeşitleri de bu durumun nedenleri arasındadır.
 • Panik bozukluğu olan kişilerin de karşılaşabileceği durumlar arasında yer alan bir sorun olduğunu unutmamak gerekir. Özellikle ailesinde panik atak bozukluğu olan ya da yakınlarından biri yanında kalp krizi geçirmiş olan kişilerde, bu durumu görmek son derece olası olmaktadır. Sol kol uyuşmasına büyük bir korku eşlik ediyorsa, kişi semptomları dolayısıyla yerinde duramıyor doktora ulaşıp ulaşmama noktasında tereddüt ediyorsa, ne yapacağını bilemez, yerinde duramaz bir hali varsa, mutlaka bir psikologtan yardım alması gerekmektedir. Genellikle böyle bir durumun oluşması halinde, kişiler 20 dakika içerisinde sakinleşmektedir. Bu sürede nefes egzersizleri yapmak en doğru tercih olmaktadır. Çünkü paniklemeye bağlı olarak nabızda da ciddi bir yükselme oluşabilmektedir.

Kalp Krizi Belirtileri

Sol kol uyuşması her zaman bir kalp krizi belirtisi değildir. Ancak kişilerin bu noktada dikkatli olmaları gerekir. Özellikle ailesinde kalp rahatsızlığı olan, daha önceden konulmuş bir kalp rahatsızlığı teşhisi olan, kolestrol, şeker, tansiyon gibi sorunları olan ya da herhangi bir farklı kronik rahatsızlığı olan kişilerin, böyle bir durumla karşılaşmaları halinde mutlaka bir uzmana başvurmaları önem arz etmektedir.

Sol kol uyuşması problemine ek olarak;

 • Nefes darlığı varsa,
 • Kişi göğsünde 20 dakikayı aşkın süredir sıkıştırıcı, yanıcı bir ağrı hissediyorsa,
 • Kol ağrısı, sol serçe parmağına vuruyorsa,
 • Ağrı ense, çene ve boyun bölgesine yayılıyorsa,
 • Nabzın çok yükselmesi,
 • Ateş basması, terleme gibi durumlar mevcutsa,
  gibi durumlardan biri ya da birkacı görülüyorsa, kişi acilen bir ambulans aracılığı ile hastanelerin acil servislerine başvurmalıdır.

Sol Kol Uyuşması Belirtileri

Sol kol uyuşması belirtileri geçici ya da kronikleşmiş olabilir. Özellikle kronikleşmiş durumların söz konusu olması halinde, kişilerin mutlaka bir nörologtan yardım almaları gerekir. Ancak bir anda ortaya çıkan herhangi bir nedene bağlanamayan ağrılarda, eşlik eden belirtilere de dikkat edilerek acilen bir acil servise yönlenmek önemlidir. Özellikle kalp krizi gibi durumlarda, bu ağrı ile ilk anda başvuru yapılması köprüden önce son çıkış görevi görecektir.

Sol kol uyuşmasına ek olarak;

 • Ellerde, kollarda, ayaklarda uyuşma varsa,
 • Parmaklara vuran ağrı hissi görülüyorsa,
 • Karıncalanma ve uyuşmalar söz konusuysa,
  kişilerin acilen bir nöroloji uzmanına başvurmaları gerekmektedir.

Sol Kol Uyuşması Nasıl Geçer?

Sol kol uyuşması sinir hücrelerinin aşırı şekilde uyarılması ya da zarar görmesine bağlı olarak meydana gelen bir problemdir. Uyuşmanın hangi bölgede olduğu değil, ne kadar şiddetli olduğu ve kişiyi ne kadar rahatsız ettiği önemlidir. Uyuşmaya ek olarak karıncalanma sorunu da oluşabilir. Uyuşmanın nasıl geçeceği, genellikle uzman hekim aracılığıyla belirlenmektedir. Hekimler durumu tespit etmek ve neden oluştuğunu anlamak üzere çeşitli testler yapabilir. Bu testlerin sonucunda, kişinin rahatsızlığı tespit edilir ve durumu ortadan kaldıracak çözüm önerilerinde bulunulur.

Sol Kol Uyuşması Tehlikeli Midir?

Sol kol uyuşması zaman zaman tehlikeli sonuçlar ortaya çıkarabilen bir durum olmaktadır. Dolayısıyla kişilerin mutlaka bir uzmandan destek almalarında fayda vardır. Özellikle ani başlayan ve uzun süredir geçmeyen bir durum söz konusuysa, kişilerin vakit kaybetmeden bir ambulanstan yardım almaları gerekmektedir. Eğer kronikleşmiş bir ağrı söz konusuysa, kişilerin bir nöroloji uzmanına başvurarak durumun nedenini öğrenmek üzere tetkik yaptırmaları gerekmektedir.

Kişiler uzun zamandır geçmeyen ancak fiziksel olarak da herhangi bir problemin bulunmadığı bir durumun içerisindeyse, mutlaka bir psikoloğa başvurmalıdır. Çünkü bu durum bir tür panik atak belirtisi olabileceği gibi, yaşam kalitesini ciddi düzeyde düşürecek problemler de meydana getirebilmektedir. Bu doğrultuda kişilerin zaman kaybetmeksizin bir uzmana başvurmaları en doğru seçenek haline gelecektir. Uzun süre tedavi edilmezse, vücudun diğer bölümlerinde de fiziksel hiçbir dayanağı olmayan ağrılar, sızılar ve uyuşmalar meydana gelebilmektedir. Uzun vadede verimliliği düşüren bu sorun, çok rahatsız edici olabilir.

Sol Kol Uyuşması Tedavisi

Sol kol uyuşması tedavisi için kişilerin başvurabilecekleri çeşitli uzmanlar mevcuttur. Eğer kalbinde bir durum olma ihtimali olan hastalar varsa, başvurmaları gereken uzman kardiyoloji uzmanları olmaktadır. Eğer durum kronikleşmişse ve sinir sıkışması gibi bir durumdan kaynaklanma ihtimali varsa, kişi uzun zamandır beden işleri yapıyorsa, bir nöroloğa başvurmalıdır. Fiziksel olarak bulunan hiçbir neden söz konusu değilse, kişilerin bir psikologtan yardım alması gerekir. Genellikle uzmanlar durumu iyileştirici müdahalelerde bir an önce bulunacak, tehlikeli ve ciddi bir durum söz konusu değilse, uyuşma hissi en fazla birkaç ay içerisinde sonlanacaktır. Eğer ciddi ve tehlikeli bir durum varsa, uzman buna göre önlem alacak ve duruma uygun tedavi ile uyuşma yine sonlandırılacaktır. Kişilerin özellikle sol kol uyuşması konusunda, bir uzmana başvurmayı ihmal etmemesi önem arz etmektedir.